Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Każdy dostawca betonu styka się z pojęciem betonu architektonicznego bardzo często, jednak zarówno dostawcy, jak i klienci, niejednokrotnie nie są w stanie sprecyzować, jakimi cechami powinien charakteryzować się tego rodzaju produkt. Czym właściwie jest beton architektoniczny, co ma wpływ na jego jakość i gdzie się go stosuje?

Beton architektoniczny – co to jest?

Beton architektoniczny to mieszanka, która jest przeznaczona na eksponowany element konstrukcji, czyli taką jej część, która nie będzie niczym przykryta. Wybierając tego rodzaju materiał, należy pamiętać przede wszystkim o zwróceniu uwagi na jego  parametry wytrzymałościowe, o których mówi norma PN-EN 206. Równie ważne jest zdefiniowanie tego, jaki efekt estetyczny ma zostać osiągnięty, mają na niego wpływ takie cechy jak: porowatość elementu betonowego, kolor elementu, ilość przebarwień, rodzaj faktury betonu, ilość ściągów w deskowaniu oraz jakość samej formy, w której będziemy taki element wykonywać. Wszystkie te informacje są niezbędne podczas specyfikowania betonu architektonicznego. Pamiętajmy również o sporej odpowiedzialności wykonawczej, jeżeli chcemy uzyskać rezultat o gładkim, równomiernie zabarwionym licu ściany.

Co ma wpływ na jakość betonu architektonicznego?

Na jakość betonu architektonicznego wpływ mają trzy czynniki:

  1. Wykonawstwo – to 50% całego oczekiwanego efektu 
  2. Mieszanka betonowa – to około 30% odpowiedzialności za jakość elementu
  3. System deskowań – ma około 20% wpływ na efekt wykonanego elementu

Pamiętajmy też o kształcie samego elementu – im trudniej dostępne miejsce i bardziej skomplikowany kształt elementu, tym gorzej mieszanka będzie się odpowietrzać, przez co możemy uzyskać niezadowalający efekt. Nie bez znaczenia jest tutaj również ilość prętów zbrojeniowych  – to kolejna przeszkoda w szczelnym wypełnieniu deskowań oraz odprowadzeniu powietrza z betonowanego elementu. Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem jest wybieranie zawsze pewnego partnera podczas zakupu betonów architektonicznych. Należy zawsze upewnić się czy wybrana przez nas wytwórnia betonu posiada komputerowy system naważania oraz czy wagi są zalegalizowane. Istotne będzie również uzyskanie informacji, według jakiej normy produkowany jest beton architektoniczny oraz czy wybrany dostawca posiada certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji.


Jak zastosować beton architektoniczny we wnętrzu?

Beton architektoniczny zyskał popularność w momencie, gdy w architekturze wnętrz pojawiły się nowe style: modernizm, minimalizm oraz – przede wszystkim – styl industrialny. Beton jest tak chętnie wykorzystywany przez architektów, ponieważ bardzo łatwo łączy się z najróżniejszymi aranżacjami: tak samo dobrze wygląda z drewnem, jak i cegłą, metalem, a nawet tkaniną. To również idealne tło dla przedmiotów utrzymanych w intensywnych kolorach. Beton architektoniczny równie efektownie prezentuje się w domach o dużym metrażu, jak i w niewielkich mieszkaniach – efekt końcowy aranżacji jest uzależniony od optymalnego doboru dodatków. Najpopularniejsza forma wykorzystania betonu architektonicznego we wnętrzu to płyty betonowe na ścianie, które nie tylko nadają pomieszczeniom unikalnego charakteru, ale też dodatkowo izolują i wyciszają ściany. Dzięki temu, że płyty betonowe można impregnować, świetnie nadają się do instalacji w miejscach o podwyższonej wilgotności, np. w kuchni lub w łazience.

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny?

Warto wspomnieć, iż betonowe konstrukcje obiektów stanowią obecnie jedne z najbardziej nowoczesnych rozwiązań technicznych i estetycznych. Dla architektów formą przekazu jest światło oraz odczucia zmysłów, a nowoczesne technologie pozwalają na realizację smukłych konstrukcji żelbetowych o zróżnicowanych formach kształtujących ich architektoniczną formę. Coraz większe znaczenie odgrywają szczegóły, wymagające coraz częściej wykorzystania betonu architektonicznego najwyższych klas. Uzyskanie optymalnego efektu jest możliwe dzięki sumie doświadczeń uczestników procesu budowlanego, będących w pełni świadomych zagrożeń i kosztów wpływających na końcowy rezultat przedsięwzięcia. Znając zmienne wpływające na tworzywo jakim jest beton, wykonawca, dążąc do uzyskania najlepszego wizualnego efektu, powinien prawidłowo sprecyzować wydatki oferując inwestorowi wykonanie obiektu zgodnie z jego wymaganiami przy wykorzystaniu najlepszego betonu architektonicznego z linii DECO ARCH.

Gdzie zamówisz?

Wytwórnia betonu towarowego Białystok

ul. Gen. F. Kleeberga 14
15-691 Białystok

tel. 85 875 15 50

Wytwórnia betonu towarowego Bielsko-Biała

ul. Ks. Jana Londzina 115
43-382 Bielsko-Biała

tel. 33 485 95 62

Wytwórnia betonu towarowego Częstochowa

ul. Legionów 186f
42-200 Częstochowa

tel. 34 389 35 74

Wytwórnia betonu towarowego Gorzów Wielkopolski

ul. Podmiejska 15C
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. 95 788 11 00

Wytwórnia betonu towarowego Kraśnik

ul. Partyzantów 64
23-250 Urzędów

tel. 81 460 52 99

Wytwórnia betonu towarowego Łomża

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 113
18-400 Łomża

tel. 887 447 116

Wytwórnia betonu towarowego Łódź

ul. Demokratyczna 89/93
93-430 Łódź

tel. 42 239 25 30

Wytwórnia betonu towarowego Mysłowice

ul. Obrzeżna Północna 5b
41-400 Mysłowice

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Myślenice

ul. Kazimierza Wielkiego 58
32-400 Myślenice

tel. 12 272 24 90

Wytwórnia betonu towarowego Poznań

ul. Towarowa 28
62-052 Poznań - Komorniki

tel. 61 667 01 80

Wytwórnia betonu towarowego Rydułtowy

ul. Bohaterów Warszawy 152d
44-280 Rydułtowy

tel. 32 661 16 72

Wytwórnia betonu towarowego Siemianowice Śląskie

ul. Chemiczna 14
41-100 Siemianowice Śląskie

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Sieradz

ul. Wojska Polskiego 73
98-200 Sieradz

tel. 43 881 92 00

Wytwórnia betonu towarowego Świnoujście

ul. Jana Sołtana 1
72-602 Świnoujście

tel. 42 239 25 60

Wytwórnia betonu towarowego Trójmiasto

ul. Chwaszczyńska 129/149
81-751 Gdynia

tel. 58 770 23 00

Wytwórnia betonu towarowego Warszawa

ul. Chełmżyńska 227
04-458 Warszawa

tel. 22 811 12 50

Wytwórnia betonu towarowego Wrocław

ul. Borowska 213
50-556 Wrocław

tel.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

Informacja o przetwarzaniu danych
Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.