Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Zanim kupisz beton

Każdy dostawca betonu styka się z pojęciem betonu architektonicznego bardzo często, jednak zarówno dostawcy, jak i klienci niejednokrotnie nie są w stanie sprecyzować, jakimi cechami powinien charakteryzować się tego rodzaju produkt. Czym właściwie jest beton architektoniczny, co ma wpływ na jego jakość i gdzie się go stosuje?

Beton architektoniczny – co to jest?

Beton architektoniczny to mieszanka, która jest przeznaczona na eksponowany element konstrukcji, czyli taką jej część, która nie będzie niczym przykryta. Wybierając tego rodzaju materiał, należy pamiętać przede wszystkim o zwróceniu uwagi na jego parametry wytrzymałościowe i klasy ekspozycji, o których mówi norma PN-EN 206+A1:2016-12.

Równie ważne jest zdefiniowanie tego, jaki efekt estetyczny ma zostać osiągnięty, mają na niego wpływ takie cechy jak: porowatość elementu betonowego, kolor elementu, ilość przebarwień, rodzaj faktury betonu, ilość ściągów w deskowaniu oraz jakość samej formy, w której będziemy taki element wykonywać. Wszystkie te informacje są niezbędne podczas specyfikowania betonu architektonicznego. Pamiętajmy również o sporej odpowiedzialności wykonawczej, jeżeli chcemy uzyskać rezultat o gładkim, równomiernie zabarwionym licu ściany.

Co ma wpływ na jakość betonu architektonicznego?

Na jakość betonu architektonicznego wpływ mają trzy główne czynniki:

  • Wykonawstwo – to 50% całego oczekiwanego efektu
  • Mieszanka betonowa – to około 30% odpowiedzialności za jakość elementu
  • System deskowań – ma około 20% wpływ na efekt wykonanego elementu

Jednak tak naprawdę jakość betonu architektonicznego kształtuje się na każdym etapie procesu budowlanego. Projekt stworzony przez zespół architektów i konstruktorów, powinien możliwie szczegółowo opisać wymagania dla elementów z betonu architektonicznego. Od dokładności tego opisu zależeć będzie właściwe przygotowanie sił i środków, jakie zastosuje wykonawca.

Z kolei w samym procesie wykonawczym można wyróżnić co najmniej trzy kluczowe etapy, które mają wpływ na konstrukcje z betonu architektonicznego. Pierwszy z nich to etap przygotowania deskowań – czyli montaż szalunku. Drugi to roboty zbrojarskie – beton architektoniczny jest z reguły betonem zbrojonym prętami stalowymi i jakość tych prac może mieć również wpływ na wygląd elementów. Ostatni, kluczowy etap wykonawstwa to betonowanie – nie można pozwolić tu na żadne błędy i odstępstwa od zasad.

Wpływ mieszanki betonowej na efekt końcowy to kwestia przede wszystkim właściwego składu, który powinien być przygotowany przez profesjonalnych technologów. Ale to również kwestia właściwego transportu mieszanki w gruszkach (betonomieszarkach samochodowych) oraz odpowiedniego rozładunku – jeżeli na tym etapie pojawią się błędy, to nawet najlepsza mieszanka betonowa nie pomoże i efekt betonu architektonicznego może nie być taki, jak zaplanowano.

Natomiast system deskowań powinien być przygotowany w taki sposób, aby uzyskać zaprojektowaną fakturę. Powinien więc być wykonany z materiałów o odpowiedniej jakości, powinien być szczelny, aby zapobiec wszelkim wyciekom i odsączaniu wody z betonu. No i co najważniejsze w deskowaniach – należy zastosować właściwie dobrany środek antyadhezyjny, który umożliwi łatwe rozszalowanie, zapobiegnie przywieraniu betonu do szalunku oraz nie wywoła przebarwień i plam na powierzchni elementów z betonu architektonicznego.

Dlatego bardzo ważne jest wybieranie zawsze pewnych partnerów do realizacji elementów z betonu architektonicznego. Wykonawca powinien być doświadczony w tego typu realizacjach i powinien korzystać z wysokiej jakości deskowań. Natomiast co do dostawcy betonu – należy zawsze upewnić się, czy wybrana przez nas wytwórnia betonu posiada komputerowy system naważania oraz czy wagi są zalegalizowane. Istotne będzie również uzyskanie informacji, według jakiej normy produkowany jest beton architektoniczny oraz czy wybrany dostawca posiada certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji.

Jak zastosować beton architektoniczny we wnętrzu?

Beton architektoniczny zyskał popularność w momencie, gdy w architekturze wnętrz pojawiły się nowe style: modernizm, minimalizm oraz – przede wszystkim – styl industrialny. Beton jest tak chętnie wykorzystywany przez architektów, ponieważ bardzo łatwo łączy się z najróżniejszymi aranżacjami: tak samo dobrze wygląda z drewnem, jak i cegłą, metalem, a nawet tkaniną. To również idealne tło dla przedmiotów utrzymanych w intensywnych kolorach. Beton architektoniczny równie efektownie prezentuje się w domach o dużym metrażu, jak i w niewielkich mieszkaniach – efekt końcowy aranżacji jest uzależniony od optymalnego doboru dodatków. Najpopularniejsza forma wykorzystania betonu architektonicznego we wnętrzu to płyty betonowe na ścianie, które nie tylko nadają pomieszczeniom unikalnego charakteru, ale też dodatkowo izolują i wyciszają ściany. Dzięki temu, że płyty betonowe można impregnować, świetnie nadają się do instalacji w miejscach o podwyższonej wilgotności, np. w kuchni lub w łazience.

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny?

Warto wspomnieć, iż betonowe konstrukcje obiektów stanowią obecnie jedne z najbardziej nowoczesnych rozwiązań technicznych i estetycznych. Dla architektów formą przekazu jest światło oraz odczucia zmysłów, a nowoczesne technologie pozwalają na realizację smukłych konstrukcji żelbetowych o zróżnicowanych formach kształtujących ich architektoniczną formę. Coraz większe znaczenie odgrywają szczegóły, wymagające coraz częściej wykorzystania betonu architektonicznego najwyższych klas. Uzyskanie optymalnego efektu jest możliwe dzięki sumie doświadczeń uczestników procesu budowlanego, będących w pełni świadomych zagrożeń i kosztów wpływających na końcowy rezultat przedsięwzięcia. Znając zmienne wpływające na tworzywo jakim jest beton, wykonawca, dążąc do uzyskania najlepszego wizualnego efektu, powinien prawidłowo sprecyzować wydatki oferując inwestorowi wykonanie obiektu zgodnie z jego wymaganiami przy wykorzystaniu najlepszego betonu architektonicznego z linii DECO ARCH.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt