Beton konstrukcyjny – jaka jest jego definicja i gdzie się go stosuje?

Rodzaje betonu

Betony konstrukcyjne produkowane są w klasach od C16/20 wzwyż oraz we wszystkich klasach ekspozycji. Klasy ekspozycji w betonach konstrukcyjnych najczęściej są określone już w projekcie, istnieje jednak szansa, że projekt zawiera niedokładne bądź niepełne informacje na temat materiałów konstrukcyjnych. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego technologa betonu.

Czym jest beton konstrukcyjny?

Beton konstrukcyjny jak sama nazwa wskazuje jest materiałem z którego wykonywane są główne elementy nośne budowli. Stanowi on o trwałości i bezpieczeństwie użytkowanego obiektu na przestrzeni dziesięcioleci. Elementami konstrukcyjnymi domu są m.in. ściany, stropy, słupy itd. Jednym słowem wszystkie elementy które przenoszą ciężar budynku na fundament a następnie na podłoże gruntowe. Każdorazowo należy upewnić się czy wybrany przez nas producent betonu posiada certyfikowany zakład produkcyjny czy WBT jest wyposażony w komputerowy system naważania składników oraz czy wagi mają aktualną homologację. Dobrze dobrany materiał konstrukcyjny na budowę domu zapewni nam spokój i długo trwałe jego użytkowanie bez ponoszenia zbędnych kosztów na przyszłe lata.

Jaki beton konstrukcyjny wybrać?

Najczęściej spotykaną klasą betonu konstrukcyjnego na budowach obiektów jednorodzinnych jest beton C20/25, taki dobór materiału jest słusznym rozwiązaniem na obszarach w których nie występują zewnętrzne czynniki np. szkody górnicze, wysokie zwierciadło wód gruntowych. W takich przypadkach warto rozważyć zakup betonów w wyższej klasie po to żeby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo podczas wykonywania elementu oraz podczas użytkowania obiektu. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych istotnym czynnikiem betonu konstrukcyjnego będzie jego wysoka szczelność, co zabezpieczy element przed zniszczeniem oraz uchroni stalowe elementy zbrojenia przed korozją.

Ostatnim bardzo istotnym czynnikiem w procesie wyboru betonu konstrukcyjnego jest jego sposób wbudowania. Standardową metodą jest wlewanie mieszanki betonowej w formę i zagęszczanie jej za pomocą buław wibracyjnych. Tak wykonany beton konstrukcyjny jednak niesie za sobą ryzyko posiadania pustek powietrznych, co osłabia jego wytrzymałość na ściskanie oraz obniża wytrzymałość konstrukcyjną elementu, alternatywą są tutaj konstrukcyjne betony samozagęszczalne (np. EVOLUTION). Technologia ta rozwinęła się w Japonii, ze względu na problemy z jakością wykonania prac betoniarskich przez robotników. W efekcie użycia betonów samozagęszczalnych otrzymujemy element o bardzo dobrym zagęszczeniu oraz otuleniu zbrojenia, co jest gwarancją wytrzymałości elementu.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt