Beton na fundament – jaki wybrać?

Zanim kupisz beton

Fundament w domu, czy innym budynku, to podstawowy element konstrukcyjny, mający decydujący wpływ na trwałość obiektu, ale także na bezpieczeństwo jego użytkowania. Bardzo ważną kwestią jest również fakt, że błędy popełnione przy doborze materiałów i budowie tego elementu są praktycznie nie do naprawienia, a jeśli jest to możliwe, naprawy są z reguły bardzo kosztowne. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym podczas budowy fundamentów jest beton oraz stal zbrojeniowa. W poniższym artykule opiszemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze betonu na fundament.

Podstawowe parametry betonu na fundament

Wytrzymałość na ściskanie

Podstawowy parametr betonu na fundamenty to wytrzymałość na ściskanie. Wytrzymałość ta jest dobierana na podstawie przewidywanych przyszłych obciążeń i zawsze jest określona w projekcie budowlanym. Wytrzymałość betonu jest oznaczana odpowiednim symbolem literowo liczbowym. W projektach budowlanych można spotkać oznaczenia w postaci symbolu np. B20 lub ewentualnie C16/20.

Obydwa oznaczenia opisują klasę wytrzymałość na ściskanie, która oznacza, że beton na fundament w danym projekcie powinien posiadać wytrzymałość minimum 20 MPa. Różnica w oznaczeniach wynika z obowiązujących norm na beton i B20 to oznaczenie wg normy już wycofanej (oznaczenie spotykane w starszych projektach) a C16/20 to oznaczenie wg normy PN-EN 206:2014 – obecnie obowiązującej. Klasa wytrzymałości C16/20 to najczęściej stosowany wariant w projektach domów jednorodzinnych, ale tak jak wspomniano powyżej, każdorazowo powinna zostać określona w projekcie budowlanym.

Klasa konsystencji

Klasa konsystencji to parametr dotyczący mieszanki betonowej. Przy wyborze betonu na fundament i budowie domu jednorodzinnego zwykle stosuje się mieszankę w klasie konsystencji S3 lub S4. Wyższa cyfra przy symbolu S oznacza wyższą płynność mieszanki, a to z kolei wpływa możliwość prawidłowego zagęszczenia mieszanki betonowej w szalunku.

Klasa ekspozycji

Klasa ekspozycji to parametr betonu na fundament, który jest często pomijany w projektach domów jednorodzinnych, a ma kluczowy wpływ na trwałość tego elementu. Klasa ekspozycji powinna zostać również określona przez projektanta na podstawie aktualnej wiedzy na temat warunków panujących wokół fundamentu (np. obecność zasiarczonych wód itp.). Standardowo, w przypadku braku czynników korozyjnych, beton na fundament zbrojony, powinien posiadać klasę ekspozycji XC2.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt