Jaki beton ozdobny na ścianę wybrać?

Jaki beton ozdobny na ścianę wybrać?

Od kilku sezonów w aranżacji wnętrz króluje styl industrialny, którego głównymi wyznacznikami są surowe materiały. Wśród nich króluje beton. Wiele osób ceni go za uniwersalność i wyjątkowy efekt dekoracyjny, jaki można osiągnąć przy jego użyciu. Aby ten szczególny materiał wykończeniowy rzeczywiście dopełniał wnętrza dodając im charakteru, warto sięgnąć po specjalny, dekoracyjny beton na ścianę.

Beton ozdobny – rodzaje

W obecnych czasach beton coraz częściej, oprócz funkcji konstrukcyjnych, ma pełnić również funkcję ozdobną. Istnieje cała gama betonów architektonicznych czy też licowych, które są dekoracyjne.

Mogą to być:

W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, beton ozdobny może mieć odpowiednią fakturę, barwę, estetykę czy funkcjonalność. W przypadku faktury, beton może być: chropowaty, polerowany czy stemplowany, a w przypadku funkcjonalności m. in.: hydrofobowy, przezroczysty czy termochromowy.

Beton na ścianie – efekt dekoracyjny

Beton na ścianie podkreśla surowy charakter wnętrza, dlatego idealnie wpisuje się w najmodniejszy od kilku sezonów styl industrialny. Jest więc obowiązkowym elementem wykończeniowym w każdym lofcie. Beton dekoracyjny świetnie komponuje się ze szkłem i metalem, ale by nieco ocieplić aranżację, śmiało można dodać do niej naturalne drewno. Na szarej, betonowej ścianie można też pięknie wyeksponować zielone rośliny doniczkowe. W ten sposób uda się nawiązać do kolejnego trendu w aranżacji wnętrz, jakim jest urban jungle. Oba style – industrialny i miejska dżungla, idealnie się uzupełniają i harmonizują ze sobą, tworząc wyjątkowe wnętrze o oryginalnym charakterze.

Beton dekoracyjny często wykorzystuje się też do wykończenia obudowy kominka. Połączenie zimnego betonu z ciepłym ogniem daje bardzo ciekawy efekt wizualny.


Co uwzględnić, wybierając beton na ścianę?

W przypadku betonu ozdobnego na ścianę, należy rozważyć, w jakich warunkach ma „pracować” i jaką, poza ozdobną, ma pełnić funkcję. Prawidłowo dobrany materiał, np. na ogrodzenie zewnętrzne, będzie różnił się składem od betonu ozdobnego przeznaczonego na ścianę wewnętrzną. Przy wyborze betonu ozdobnego na ścianę należy więc postawić sobie kilka pytań:

  • Jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć?
  • Czy będzie to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna?
  • Jaka jest grubość ściany?
  • Jakie są wymiary ściany?
  • Jaki będzie sposób wbudowania?

Po uzyskaniu tych informacji, technolog betonu może rozpocząć pracę nad projektowaniem receptury betonu lub też doborem z receptur już istniejących. Pamiętać jednak należy, że w przypadku każdego betonu architektonicznego, sam dobór składników nie gwarantuje uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aby beton był faktycznie ozdobny, konieczna jest współpraca wszystkich stron procesu budowlanego, a więc inwestora, projektanta, wykonawcy, dostawcy betonu, dostawcy szalunków i środków antyadhezyjnych. Dobrą praktyką jest wykonanie tzw. mock-up’u, czyli próbki elementu w mniejszej skali. W przypadku ściany z betonu ozdobnego, najczęściej odbywa się to poprzez wykonanie segmentu jednej ze zwykłych, „nie-architektonicznych” ścian w takiej technologii, w jakiej miałby być wykonany beton ozdobny. Pozwala to na wychwycenie i wyeliminowanie większości problemów, a tym samym znacznie przybliża nas do uzyskania oczekiwanego efektu. Nierzadko konieczne jest wykonanie dwóch lub więcej tego typu prób przed uzyskaniem pełnej gotowości do wykonania faktycznego betonu dekoracyjnego. W tego typu realizacjach szczególnie warto skorzystać z usług doświadczonego producenta betonu.

W jakim wnętrzu najlepiej prezentuje się beton dekoracyjny? Inspiracja

Surowe ściany z wykorzystaniem betonu dekoracyjnego będą się bardzo dobrze prezentować w nowoczesnych, utrzymanych w industrialnym stylu wnętrzach. Świetnie sprawdzą się w przedpokoju, który stanowi naturalne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a jego  zewnętrzem oraz w rozległych holach czy na klatkach schodowych. Warto, aby wybrane pomieszczenie było względnie duże, aby można było spojrzeć na taką dekorację z dystansu. Beton, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się chłodny w odbiorze, doskonale prezentuje się również w przytulnych i nowoczesnych salonach. Stanowi kontrapunkt dla, tradycyjnie kojarzonych z tego typu pomieszczeniami, miękkich mebli wypoczynkach i puszystych dywanów. Jest akcentem dodającym wnętrzu smaku i wyrafinowania oraz podkreślającym indywidualny styl mieszkańców.

Gdzie zamówisz?

Wytwórnia betonu towarowego Białystok

ul. Gen. F. Kleeberga 14
15-691 Białystok

tel. 85 875 15 50

Wytwórnia betonu towarowego Bielsko-Biała

ul. Ks. Jana Londzina 115
43-382 Bielsko-Biała

tel. 33 485 95 62

Wytwórnia betonu towarowego Częstochowa

ul. Legionów 186f
42-200 Częstochowa

tel. 34 389 35 74

Wytwórnia betonu towarowego Gorzów Wielkopolski

ul. Podmiejska 15C
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. 95 788 11 00

Wytwórnia betonu towarowego Kraśnik

ul. Partyzantów 64
23-250 Urzędów

tel. 81 460 52 99

Wytwórnia betonu towarowego Łomża

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 113
18-400 Łomża

tel. 887 447 116

Wytwórnia betonu towarowego Łódź

ul. Demokratyczna 89/93
93-430 Łódź

tel. 42 239 25 30

Wytwórnia betonu towarowego Mysłowice

ul. Obrzeżna Północna 5b
41-400 Mysłowice

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Myślenice

ul. Kazimierza Wielkiego 58
32-400 Myślenice

tel. 12 272 24 90

Wytwórnia betonu towarowego Poznań

ul. Towarowa 28
62-052 Poznań - Komorniki

tel. 61 667 01 80

Wytwórnia betonu towarowego Rydułtowy

ul. Bohaterów Warszawy 152d
44-280 Rydułtowy

tel. 32 661 16 72

Wytwórnia betonu towarowego Siemianowice Śląskie

ul. Chemiczna 14
41-100 Siemianowice Śląskie

tel. 32 661 16 42

Wytwórnia betonu towarowego Sieradz

ul. Wojska Polskiego 73
98-200 Sieradz

tel. 43 881 92 00

Wytwórnia betonu towarowego Świnoujście

ul. Jana Sołtana 1
72-602 Świnoujście

tel. 42 239 25 60

Wytwórnia betonu towarowego Trójmiasto

ul. Chwaszczyńska 129/149
81-751 Gdynia

tel. 58 770 23 00

Wytwórnia betonu towarowego Warszawa

ul. Chełmżyńska 227
04-458 Warszawa

tel. 22 811 12 50

Wytwórnia betonu towarowego Wrocław

ul. Borowska 213
50-556 Wrocław

tel.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

Informacja o przetwarzaniu danych
Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.