Beton na posadzkę – jaki jest najlepszy?

Jaki beton wybrać?

Beton na posadzkę – warunki pracy

Posadzka betonowa, wbrew pozorom to bardzo wymagający element budynku. Może to być również element zewnętrzny – np. nawierzchnia pod parking, wjazd do garażu itp. W związku z tym beton na posadzkę powinien być dobrany i zaprojektowany pod konkretne warunki.

Posadzka betonowa narażona jest na szereg czynników które mogą powodować jej destrukcję a są to przede wszystkim:

  • Obciążenia statyczne i dynamiczne
  • Ścieranie
  • Wnikanie olejów i innych płynów
  • Obecność środków odladzających (również wewnątrz budynków, które są przenoszone na kołach samochodów)
  • Zamrażanie i rozmrażanie (posadzki na zewnątrz, tarasy itp.)

Jaki powinien być beton na posadzkę?

W związku ze zwykle stosunkowo dużymi powierzchniami posadzek, beton na posadzkę powinien posiadać w swoim składzie tzw. zbrojenie rozproszone, którego zadaniem jest obniżenie naturalnego skurczu betonu, a także uzyskanie znacznie wyższej wytrzymałości na zginanie. Niski skurcz to również wyższa estetyka posadzki, gdyż ogranicza się przez to również ilość cięć dylatacyjnych. Beton na posadzkę może zawierać zbrojenie rozproszone w postaci włókna stalowego (w ofercie CEMEX to beton FIBRON), lub konstrukcyjne włókna polimerowe (FIBRON FL). Ten drugi rodzaj włókien jest szczególnie korzystny w betonie na posadzkę, gdyż nie koroduje w obecności soli odladzających, jak to ma miejsce w przypadku włókien stalowych. Jako beton na posadzkę najczęściej stosuje się klasę wytrzymałości na ściskanie C20/25 lub C25/30.

Podsumowanie

Posadzka betonowa stanowi element szczególnie narażony na niszczenie, dlatego warto stosować rozwiązania do tego celu dedykowane, gdyż późniejsza naprawa jest zwykle bardzo kosztowna i negatywnie wpływa na estetykę posadzki. Warto w tej kwestii skontaktować się z profesjonalnym dostawcą betonu na posadzkę, który doradzi odpowiednie rozwiązanie, tj. beton posadzkowy FIBRON FL, a w przypadku firmy CEMEX, klienci otrzymują również projekt posadzki w cenie.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt