Beton na strop – jaki wybrać?

Ze względu na przeznaczenie rozróżniamy kilka rodzajów stropów:

  • Strop gęstożebrowy (na belkach częściowo prefabrykowanych) – popularny w budynkach o dość regularnych kształtach i rozpiętości podpór nie większej niż 7 m; wymaga zaprojektowania odpowiedniego wzmocnienia pod ciężkie ścianki działowe, jeśli te mają przebiegać równolegle do belek;
  • Strop z płyt kanałowych – zalecany w domach o prostych kształtach i rozpiętości podpór mniejszej niż 6 m, umożliwia odłożenie na później decyzji o miejscu ustawienia ścian działowych; szerokość i długość stropu powinna odpowiadać wymiarom modułowym pojedynczych płyt;
  • Strop płytowy monolityczny – układany zazwyczaj w budynkach o nieregularnym kształcie i sporej rozpiętości podpór; zbrojenie takiego stropu projektant zawsze dobiera indywidualnie, w zależności od obciążeń, rozmiarów i sposobów podparcia;
  • Strop drewniany – przeznaczony przede wszystkim do domu drewnianego, w murowanym może być stropem poddasza, które nie jest przewidziane na cele mieszkalne.

Jaki beton na strop jest najpopularniejszy?

Najpopularniejszy na budowach domów jednorodzinnych jest strop monolityczny. Beton zastosowany do tego typu rozwiązania powinien być określony w projekcie i zazwyczaj ma klasę wytrzymałości nie mniejszą niż C16/20. Równie ważne jest prawidłowe, zgodne z projektem, wykonanie zbrojenia. Trzeba pamiętać , że warunkiem prawidłowego wykonania płyty stropowej w technologii żelbetowej jest zastosowanie odpowiedniego z projektem konstrukcyjnym zbrojenia, użycie właściwych szalunków i dostarczenie odpowiedniej mieszanki betonowej.

Najlepszym rozwiązaniem z technicznego punktu widzenia jest zastosowanie betonu samozagęszczalnego – np. EVOLUTION produkowanego przez firmę CEMEX. Zastosowanie betonu na strop EVOLUTION zapewni prawidłowe zagęszczenie mieszanki wokół zbrojenia, co jest podstawowym wymogiem prawidłowej pracy stropu. Dodatkowo minimalizujemy w ten sposób powstanie rys przy prętach zbrojeniowych.

Jak wybrać najlepszy beton na strop?

Coraz częściej zdarza się, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze technologii jest czas realizacji. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zastosowania betonu na strop o szybkim przyroście wytrzymałości. Przykładem takiego produktu jest PROMPTIS firmy CEMEX, gdzie szalunki możemy ściągnąć już po 4 godzinach od betonowania i wykorzystać na inne elementy. Beton szybkotwardniejący PROMPTIS pozwala w ten sposób na spore oszczędności w kosztach budowy. Niezależnie od wybranego rodzaju betonu na strop, drugim kluczowym elementem jest prawidłowa pielęgnacja świeżej mieszanki betonowej.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Beton na ścianę w salonie – jaki wybrać?

Beton jako najczęściej i najchętniej używany materiał obecnego oraz ubiegłego stulecia ma prawie nieskończony zakres…

WIĘCEJ

Pielęgnacja betonu zimą

W warunkach zimowych, sytuacja na zewnątrz powoduje, że należy zastosować specjalne podejście zarówno do…

WIĘCEJ

Pielęgnacja betonu latem

Latem, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie wzrasta, należy zastosować odpowiednie podejście zarówno przy…

WIĘCEJ

Jaki beton na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej spotykanym sposobem na ogrzewanie stosowanym zarówno w domach jednorodzinnych jak i budynkach komercyjnych.

WIĘCEJ

Co to jest pielęgnacja betonu?

Pielęgnacja betonu to czynności, które wspomagają proces wiązania i twardnienia cementu.

WIĘCEJ

Beton na podjazd – jaki zastosować?

Podjazdy z betonu stają się w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Ich główne zalety tj. trwałość, równość, łatwość konserwacji…

WIĘCEJ