Jaki beton na balkonie sprawdzi się najlepiej?

Jaki beton wybrać?

Balkon to element budynku służący zwykle do celów rekreacyjnych i wypoczynku i rzadko zastanawiamy się na etapie budowy, jak powinien być poprawnie wykonany oraz jakiego betonu użyć do jego konstrukcji. W praktyce budowlanej beton na balkon stosuje się taki sam jak do budowy stropu. Należy sobie jednak zadać pytanie w jakich warunkach w przyszłości będzie pracowała płyta balkonowa, lub wierzchnia warstwa balkonu.

Podstawowe parametry betonu na balkon

  • Wytrzymałość na ściskanie

Podstawowymi parametr betonu na balkon to wytrzymałość na ściskanie. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – na balkon zwykle stosowany jest taki sam beton jak na płytę stropową, zatem w większości przypadków beton na balkon ma klasę wytrzymałości na ściskanie C16/20. Kluczowym czynnikiem wpływającym na nośność balkonu ilość zbrojenia i jego rozmieszczenie w przekroju płyty – tutaj często dochodzi do błędów na etapie wykonawstwa – przed przystąpieniem do zbrojenia płyty balkonowej należy zawsze dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną.

  • Klasa ekspozycji

Klasa ekspozycji betonu na balkon jest szczególnie istotnym parametrem. Na etapie projektowania oraz wykonania balkonu należy określić jego przyszłe warunki pracy i zamówić odpowiedni beton. Zatem co należy wziąć pod uwagę?

Kluczowa jest informacja czy beton płyty balkonowej będzie narażony na czynniki atmosferyczne – tj. jeśli płyta balkonowa nie będzie odizolowana termicznie, oraz nie będzie na niej hydroizolacji wtedy beton na balkonie jest narażony na zawilgocenie a przede wszystkim na destrukcyjne działanie mrozu. W takim przypadku zastosowanie na balkonie betonu identycznego jak na stropie naszego domu z pewnością doprowadzi do jego łuszczenia i postępującej korozji mrozowej – w takim przypadku należy zastosować napowietrzany beton w klasie ekspozycji XF3.

W przypadku kiedy płyta balkonowa będzie odizolowana od czynników zewnętrznych i nie będzie stanowiła wierzchniej ostatecznej warstwy – z powodzeniem możemy zastosować beton, który jest przeznaczony również do wykonania stropów (o ile w dokumentacji technicznej obydwa rodzaje betonów mają takie same parametry).

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt