Jaki beton na schody zewnętrzne zastosować?

Jaki beton wybrać?

Warunki eksploatacji betonu na schody zewnętrzne

W praktyce budowlanej na schody zewnętrzne wykorzystuje się często tą samą mieszankę betonową, która służy do betonowania stropów. Rzadko myśli się o schodach jako o oddzielnym elemencie konstrukcyjnym.

Tymczasem warto pamiętać, że w polskich warunkach klimatycznych zewnętrzne elementy betonowe podlegają niszczącemu działaniu wody i mrozu.

Doświadczenia użytkowe są niejednokrotnie takie, że po kilku latach płytki ceramiczne lub kamienne odspajają się od konstrukcji schodów, mimo zastosowania wysokiej jakości klejów czy materiałów do fugowania.

Dzieje się tak dlatego, że do wykonania schodów, zamiast betonu mrozoodpornego C30/37 XF3 lub XF4, użyto zwykłego betonu konstrukcyjnego klasy C16/20 XC1. W takim układzie prędzej czy później woda zamarzająca na granicy beton-klej doprowadzi do odspojenia płytek z powodu mikropęknięć i złuszczeń w strukturze betonu. Zastosowanie mieszanki w klasie C30/37 XF3 lub XF4 gwarantuje, że beton będzie miał strukturę odporną na niszczące działanie wody zamarzającej w mikroporach.

Walory estetyczne betonu na schody zewnętrzne

Betonowe schody zewnętrzne można wykończyć różnego typu okładzinami, ale jest również kilka sposobów na wykonanie ich z surowego betonu. Warto zastanowić się nad użyciem betonu architektonicznego DECO ARCH, który charakteryzuje się surową, jednolitą kolorystyką oraz pozwala uzyskać wyjątkowo gładkie powierzchnie pozbawione porów i nierówności. Kolejną opcją jest zastosowanie betonu barwionego DECO COLLORE – paleta dostępnych odcieni jest bardzo szeroka i z łatwością można dostosować kolor do elewacji oraz otoczenia budynku. Szczególnym rodzajem betonu architektonicznego na schody jest beton z eksponowanym kruszywem DECO STONE, zwany również betonem płukanym. To rozwiązanie jest niezwykle korzystne z uwagi na antypoślizgowość – poprzez wypłukanie wierzchniej warstewki zaczynu odsłonięte zostają ziarna kruszywa, czyniąc powierzchnię stopni szorstką a jednocześnie atrakcyjną estetycznie. Wszystkie trzy rozwiązania materiałowe to betony mrozoodporne, również w warunkach stosowania soli odladzających w okresie zimowym, a jednocześnie stanowią ciekawe i estetyczne uzupełnienie walorów estetycznych obiektu.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt