Piwnica betonowa – jaki beton położyć na podłogę?

Jaki beton wybrać?

Dom podpiwniczony, czy nie podpiwniczony? Oto jest pytanie. Zdecydować o tym musimy już na etapie wybory projektu. Gdy już zdecydujemy się na wybudowanie domu, który będzie podpiwniczony, zastanawiamy się często czy da się wykonać piwnicę, w której nie będzie pojawiała się wilgoć, m.in. ze względu na wysokie wody gruntowe. Aby mieć pewność, że tego typu problemy nas nie spotkają, najlepiej piwnicę domu wykonać w technologii szczelnej wanny (tzw. „biała wanna”)czyli wykonać konstrukcję zarówno podłogi jak i ścian piwnicy z betonu wodoszczelnego, który spełni podwójną rolę – izolacyjną i konstrukcyjną. Idealnie do tego nada się np. beton zbrojony FIBRON.

Ważne! Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybudowanie piwnicy, powinniśmy kierować się zasadą, że piwnica betonowa, jej podłoga oraz ściany powinny być wykonane jako szczelna wanna, całkowicie odporna na wodę i wilgoć gruntową.

Technologia „białej wanny” przy tworzeniu piwnic betonowych

Technologia „białej wanny”, jako systemu zabezpieczenia przeciwwodnego, zyskuje coraz większą popularność przy budowie piwnic betonowych w domach jednorodzinnych. Opiera się ona głównie na zapewnieniu wodoszczelności obiektu w oparciu o beton wodoszczelny dostarczany od sprawdzonych i solidnych dostawców. Beton ten jednak wymaga szczegółowych i indywidualnie dopasowanych do konkretnego obiektu rozwiązań konstrukcyjnych. Projektant powinien określić rozwiązania konstrukcyjne dotyczące zapobiegania i ograniczenia powstawania rys skurczowych do wymiaru, który nie pozwala na przepływ wody.

Pomimo licznych uwarunkowań, dotychczasowa praktyka stosowania technologii „białej wanny” w piwnicach betonowych sprowadza się najczęściej do zapisów dotyczących klasy fibrobetonu (FIBRON), wartości jego wodoszczelności, mrozoodporności i nasiąkliwości.

Przy wyborze betonu zastosowanego w szczelnych piwnicach betonowych, warto pamiętać, że cały dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej, która w sposób ciągły łączy się ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi piwnicy, dlatego warto zamówić beton od renomowanego dostawcy. Mamy wówczas pewność bardzo dobrej jakości betonu oraz gwarancji na produkt.

Należy także pamiętać, że gdy już zdecydujemy się na wykonanie podłogi i ściany w piwnicy, w technologii „białej wanny” rezygnujemy z wykonania izolacji przeciwwodnej. Oznacza to zmniejszenie kosztów oraz czasu wykonania podziemnej części budynku.

 

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt