Wylewka betonowa – jak ją zrobić?

Czym jest wylewka betonowa?

Wylewką betonową potocznie nazywany jest podkład podłogowy w mieszkaniu, posadzka w garażu lub piwnicy ewentualnie warstwy dociskowe na tarasach zewnętrznych. Pomimo wspólnej nazwy, elementy te należy wykonywać z innych materiałów, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Wylewką betonową w mieszkaniu zazwyczaj określa się szlichtę cementową, najczęściej wykonywaną z półsuchej zaprawy cementowej.

Na wytwórniach betonu towarowego CEMEX z mieszanki kruszyw do 2 mm, spoiw i dodatków modyfikujących właściwości robocze i parametry gotowej podłogi produkowane są jastrychy anhydrytowe SUPAFLO. Mieszanki mają wytrzymałość na ściskanie 20 MPa, co gwarantuje odpowiednią nośność i trwałość oraz brak problemów z wykonaniem warstw wykończeniowych. Dla porównania mieszanki przygotowywane na budowie osiągają maksymalnie wytrzymałość 10 MPa.

O czym należy pamiętać przy wykonywaniu wylewki betonowej?

Jedną z najważniejszych czynności przy wykonywaniu wylewki betonowej jest prawidłowe przygotowanie podłoża. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji należy dobrać odpowiedni układ warstw oraz ich grubość. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych na parterze w budynkach bez podpiwniczenia przed wykonaniem wylewki betonowej układa się warstwę izolacji termicznej z twardego styropianu. Styropian musi być zgodny z normą EN 13163:2012 i mieć odpowiednią twardość i niską ściśliwość. Grubość styropianu należy tak dobrać, aby cała konstrukcja podłogi na gruncie miała co najmniej zgodny z wymaganiami współczynnik przenikania ciepła U=0,30 W/m2K.

Na stropach międzykondygnacyjnych stosuje się odpowiedni styropian akustyczny, wełnę mineralną lub maty izolacyjne. Mają one za zadanie wygłuszenie dźwięków w pomieszczeniach znajdujących się poniżej. Wokół wszystkich ścian, słupów, rur i innych elementów pionowych należy wykonać dylatację obwodową z elastycznej, nienasiąkliwej pianki o odpowiedniej grubości. Jeśli zaniedba się wykonanie tego elementu, dźwięki będą mogły z łatwością przenosić się do sąsiednich pomieszczeń przez nieizolowane elementy pionowe, a dodatkowo wykonana wylewka betonowa nie będzie mieć wystarczającej przestrzeni na swobodny ruch związany ze skurczem oraz rozszerzalnością termiczną. Na styropianie układane są 2 warstwy folii PE o grubości min. 2 mm, stanowiącej zarówno warstwę poślizgową, jak i warstwę przeciwwilgociową.

W inny sposób należy podejść do wylewki betonowej w garażu oraz na zewnątrz.

Jakie produkty polecane są do wylewki betonowej?

W garażu stosuje się beton posadzkowy FIBRON FL zbrojony odpowiednią ilością włókien. Grubość posadzki w garażu wynosi min. 10 cm, a jako izolację termiczną powinno się stosować twardy styropian ekstradowany. Posadzka może być wykańczana przez zacieranie z utwardzeniem powierzchniowym, płytki lub powłoki żywiczne.

Jeszcze inny rodzaj wylewki betonowej należy stosować na zewnątrz. Oprócz odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie, przy projektowaniu mieszanki trzeba uwzględnić wpływ warunków atmosferycznych – działanie mrozu, wysokie temperatury latem, stosowanie środków odladzających. Wszystkie te czynniki determinują zarówno zastosowane do produkcji surowce, jak i grubość wylewki betonowej, sposób układania oraz sposób konstruowania dylatacji gotowego elementu. Każdorazowo jest to indywidualnie analizowane, aby w efekcie przygotować jak najlepiej dopasowane rozwiązanie.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Wylewanie posadzki – o czym warto pamiętać?

Wylewanie posadzki to ostatni etap podczas wykonywania całej konstrukcji podłogi. Przy tego typu pracy należy pamiętać…

WIĘCEJ

Czym można zastąpić styropian podłogowy?

Jeśli mamy nierówny, chudy beton lub strop albo kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą przewodów instalacyjnych…

WIĘCEJ

Wylewka betonowa – jak ją zrobić?

Wylewką betonową potocznie nazywany jest podkład podłogowy w mieszkaniu, posadzka w garażu lub piwnicy…

WIĘCEJ

Jaką wybrać izolację termiczną pod wylewkę SUPAFLO?

Prawidłowo wykonana izolacja termiczna jest bardzo ważnym elementem konstrukcji podłogi. Optymalną izolacją termiczną…

WIĘCEJ

Jak zapobiegać pękaniu stropów?

Bardzo ważne jest, żeby pielęgnację rozpocząć natychmiast po ułożeniu mieszanki betonowej. Nawilżanie po…

WIĘCEJ

Jak wygląda wylewanie posadzki betonowej w budynku inwentarskim?

Współczesne, zmechanizowane rolnictwo wymaga najwyższej jakości budynków inwentarskich – trwałych, o zminimalizowanych kosztach eksploatacji oraz…

WIĘCEJ