Beton natryskowy – jakie są sposoby jego wykonania?

Beton natryskowy – jakie są sposoby jego wykonania?

Beton natryskowy jest technologią, która znajduje szerokie zastosowanie w naprawach obiektów i konstrukcji żelbetowych. Szczególnie w przypadku budowli przemysłowych i inżynieryjnych do których mamy ograniczony, bądź znacznie utrudniony dostęp.

Rok 2011 był rokiem jubileuszowym technologii betonu natryskowego. W 1911 roku dr Carl E. Akeley uzyskał patent na skonstruowane przez siebie urządzenie, które nazwał „Cement Gun”. Był to zbiornik ciśnieniowy, w którym znajdowała się sucha mieszanka cementu i piasku. Mieszanka ta po oprowadzeniu sprężonego powietrza była transportowana pneumatycznie wężami, na końcu znajdowała się dysza, do której doprowadzono rozpyloną wodą. Dzięki temu sucha mieszanka była nawilżana w czasie przepływu przez dyszę i natryskiwana pod ciśnieniem na podłoże. Ten sposób wykonania betonu natryskowego nazwano metodą suchą.

Oprócz metody suchej opracowano jeszcze technologię, gdzie najpierw łączono piasek i cement z wodą, a następnie mieszkankę tę transportowano hydraulicznie wężami do dyszy wylotowej, do której doprowadzono sprężone powietrze dla uzyskania efektu natrysku. Tę technikę wytwarzania betonu natryskowego nazwano metodą mokrą.

Wybór metody wykonania betonu natryskowego nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Metoda sucha jest metodą bardzo elastyczną, szczególnie podczas napraw konstrukcji żelbetowych. Wynika to z możliwości korekty składu/konsystencji mieszanki w zależności od parametrów zewnętrznych tj. wilgotności podłoża, temperatury otoczenia, nasłonecznienia, wilgotności powietrza. Jednak odpowiedzialność za wykonaną mieszanką betonową spada na wykonawcę, który bardzo często nie dysponuje wykwalifikowanym personelem technologów. W metodzie mokrej gotową mieszanką przeznaczoną pod natryskiwanie dostarcza doświadczony producent, który daję gwarancję jakości oraz deklaruje właściwości dla normy betonowej PN-EN 14487 zapewniając przy tym zakładową kontrolę produkcji.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.