Po jakim czasie mogę rozszalować strop mojego domu?

Po jakim czasie mogę rozszalować strop mojego domu?

Ściągnięcie podpór oraz szalunku stropu po betonowaniu uzależnione jest od tego, kiedy odbyło się betonowanie, zastosowanego cementu (CEM I, CEM II, CEM III) oraz sposobu pielęgnacji wbudowanego betonu. Zaleca się całkowite rozdeskowanie stropu po osiągnięciu 70 % wytrzymałości końcowej betonu, które szacunkowo osiąga się w przybliżonych terminach:

 • w okresie letnim, dla cementów:
  • CEM I – 14 dni
  • CEM II – 21 dni
  • CEM III – 28 dni
 • w okresie zimowym, dla cementów:
  • CEM I – 21 dni
  • CEM II – 28 dni
  • CEM III – 42 dni

Dodatkowo, należy pamiętać, że stopień dojrzałości betonu w konstrukcji jest pochodną temperatury w jakiej beton dojrzewa. Polska norma PN-EN 13670 Wykonywanie Konstrukcji Betonowych wprowadza wytyczne dotyczące minimalnego okresu pielęgnacji betonu w zależności od rozwoju wytrzymałości betonu deklarowanej przez producenta i temperatury powierzchni wykonanego elementu. W załączniku F tej normy podane są minimalne okresy pielęgnacji betonu w zależności od klasy pielęgnacji, rozwoju wytrzymałości oraz temperatury powierzchni elementu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.