Podłoga na gruncie – jaka powinna być kolejność warstw?

Podłoga na gruncie – jaka powinna być kolejność warstw?

Podczas budowy domu niepodpiwniczonego podłogę można wykonać bezpośrednio na gruncie. Jednakże pamiętajmy o tym, że podłoga powinna bardzo dobrze izolować wnętrze domu od napływu wilgoci i zimna, oraz chronić przed ucieczką ciepła. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana podłoga na gruncie zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń.

Wykonanie podłogi na gruncie wymaga dużej staranności. Podłoga ułożona bezpośrednio na gruncie bez solidnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej nie spełni swojej roli.

Od czego zaczynamy układanie warstw podłogi na gruncie?

1. Po wykonaniu i prawidłowym zaizolowaniu fundamentów możemy przystąpić do wykonania podkładu pod płytę betonową. Warstwa ta powinna być wykonana z gruntu przepuszczalnego, najlepiej piasku lub żwiru. Piasek powinien być układany po 15 cm i zagęszczany mechanicznie, aby nie doszło do osiadania posadzki. Podsypka ta powinna być na takiej wysokości, by wylana na niej warstwa chudego betonu o grubości około 10-15 cm licowała z górną płaszczyzną ścian fundamentowych.

Przed przystąpieniem do wykonania podsypki pod warstwę betonową, należy pamiętać o ułożeniu w niej przewodów instalacji kanalizacyjnych, wodociągowej itp. Należy również pamiętać o możliwości doprowadzenia przyłącza elektrycznego.

2. Kolejnym etapem układania warstw podłogi na gruncie jest wykonanie warstwy konstrukcyjnej, wykonanej z płyty betonowej o grubości około 10-15 cm. Beton, tzw. chudy beton, powinien mieć co najmniej klasę C 12/15. Coraz częściej płyta zbrojona jest siatkami z prętów stalowych lub stosowane są tzw. zbrojenia rozproszone, które przeciwdziałają powstawaniu rys. Po ułożeniu chudego betonu, do dalszych prac podłogi na gruncie przystępujemy nie wcześniej, jak po zadaszeniu domu oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Ponieważ kolejne warstwy podłogi na gruncie nie mogą być wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

3. Gdy budynek jest zadaszony przystępujemy do ułożenia warstwy przeciwwilgotnościowej, która chroni budynek przed wilgocią przenikającą z gruntu, poprzez beton do wyższych partii podłogi. Najczęściej wykonuje się ją z papy podkładowej lub folii polietylenowej o grubości 0,3 mm, układanej z 20centymetrowym zakładem.

4. Po zabezpieczeniu podłogi przez wilgocią, przystępujemy do wykonania warstwy izolacji termicznej. Najczęściej stosowanym materiałem jest styropian lub styrodur. Alternatywą dla tych materiałów jest pianobeton. W ofercie CEMEX znajduje się INSULARIS PIANO, beton o właściwościach izolacyjnych. Izolację termiczną, w systemie pianobetonu wykonuje się bardzo szybko i sprawnie. Dzięki swojej płynnej konsystencji, doskonale otula wszelkie rodzaje instalacji chroniąc je jednocześnie przed stratami ciepła. Dzięki zastosowaniu INSULARIS PIANO, nie pojawiają się jakiekolwiek mostki cieplne, jakie mogą się pojawić w przypadku wykonania izolacji termicznej z wykorzystaniem tradycyjnego styropianu. Więcej informacji o korzyściach zastosowania INSULARIS PIANO znajdą Państwo na stronie http://betonnadom.pl/produkty/insularis-piano.

5. Na tak przygotowanej izolacji termicznej układa się ponownie izolację wodoszczelną. Folię należy ułożyć w taki sposób, aby jej krawędzie wywijały się na ściany do wysokości około 10 cm – w razie potrzeby, podczas układania posadzki na gruncie folię będzie można z łatwością przyciąć.

6. Na folię rozkłada się przedostatnią już warstwę podłogi – jest nią np. beton (mixokret) o grubości powyżej 7 cm. Zabezpiecza on styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie stanowiąc podkład, na którym układa się bądź przykleja okładzinę podłogową (posadzkę) – ostatnią z warstw podłogi na gruncie. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie jastrychów anhydrytowych. SUPAFLO to płynny podkład podłogowy, przygotowany na wytwórniach CEMEX i dostarczany na budowę w postaci gotowej do użycia. Na korzyść zastosowania SUPAFLO zamiast tradycyjnego jastrychu cementowego przemawiają m.in.:

 • doskonałe przewodnictwo cieplne
 • doskonałe otulenie ogrzewania podłogowego
 • stabilna i bardzo wysoka wytrzymałość
 • płynna konsystencja
 • niższa grubość podkładu

Po wykonaniu w/w warstw, można przystąpić do wykończenia posadzki poprzez ułożenie płytek, parkietu drewnianego, paneli podłogowych, wykładziny dywanowej lub posadzki dekoracyjnej.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.