Skurcz betonu – czym jest i jakie czynniki na niego wpływają?

Skurcz betonu – czym jest i jakie czynniki na niego wpływają?

Co to jest skurcz betonu?

Skurcz betonu jest to zjawisko polegające na zmniejszeniu objętości betonu wskutek zjawisk fizyko-chemicznych. Każdy beton wykonany z cementów powszechnego użytku charakteryzuje się skurczem. Wyróżniamy dwa główne rodzaje skurczu: skurcz wysychania (będący skutkiem wysychania twardniejącego zaczynu cementowego) oraz skurcz autogeniczny zwany również skurczem samoczynnym powstały w wyniku zmian chemicznych oraz strukturalnych zachodzących w młodym betonie.

Jakie czynniki wpływają na skurcz betonu?

Na skurcz betonu wpływ ma wiele czynników wśród, których wyróżnić należy: skład i składniki betonu oraz warunki termiczno-wilgotnościowe w trakcie dojrzewania betonu. Do głównych czynników należą: ilość i rodzaj cementu, wskaźnik wodno-cementowy w/c, ilość i rozmiar kruszywa. Im większa ilość cementu, wyższe w/c, drobniejsze uziarnienie kruszywa i jego stosunek do ilości piasku tym większy skurcz betonu. Analogicznie więc zmniejszając ilość cementu, stosunek w/c oraz zwiększając ilość kruszywa grubego w stosunku do piasku oraz jego rozmiar wpływamy na zmniejszenie skurczu betonu.

Jak ograniczyć skurcz betonu?

Skurcz betonu możemy ograniczyć lub w niektórych przypadkach wyeliminować poprzez stosowanie np. cementów glinowych lub ekspansywnych, domieszek chemicznych przeciwskurczowych lub ekspansywnych oraz niektórych rodzajów włókien. Odpowiednie zaprojektowanie betonu który ma mieć zminimalizowany skurcz nie jest jednak łatwe, gdyż każdorazowo należy najpierw zweryfikować kompatybilność odpowiednich składników „przeciwskurczowych” z innymi składnikami betonu oraz dobrać ich optymalną ilość. Szczególnie uważać należy w przypadku stosowania domieszek lub dodatków ekspansywnych, gdyż nie właściwie zaprojektowanie może spowodować pęcznienie betonu a w konsekwencji nawet jego destrukcję.

W przypadku elementów szczególnie narażonych na skurcz a więc elementów o dużej powierzchni i niewielkiej grubości warto rozważyć zastosowanie innej technologii. Najlepszym przykładem są podkłady podłogowe czyli popularne wylewki. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zastosować posadzkę na bazie spoiwa anhydrytowego typu SUPAFLO, która charakteryzuje się minimalnym skurczem.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.