Wylewka betonowa – jak ją zrobić?

Wylewka betonowa – jak ją zrobić?

Czym jest wylewka betonowa?

Wylewką betonową potocznie nazywany jest podkład podłogowy w mieszkaniu, posadzka w garażu lub piwnicy ewentualnie warstwy dociskowe na tarasach zewnętrznych. Pomimo wspólnej nazwy, elementy te należy wykonywać z innych materiałów, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Wylewką betonową w mieszkaniu zazwyczaj określa się szlichtę cementową, najczęściej wykonywaną z półsuchej zaprawy cementowej. Na wytwórniach betonu towarowego CEMEX z mieszanki kruszyw do 2 mm, spoiw i dodatków modyfikujących właściwości robocze i parametry gotowej podłogi produkowane są jastrychy anhydrytowe SUPAFLO. Mieszanki mają wytrzymałość na ściskanie 20 MPa, co gwarantuje odpowiednią nośność i trwałość oraz brak problemów z wykonaniem warstw wykończeniowych. Dla porównania mieszanki przygotowywane na budowie osiągają maksymalnie wytrzymałość 10 MPa.

O czym należy pamiętać przy wykonywaniu wylewki betonowej?

Jedną z najważniejszych czynności przy wykonywaniu wylewki betonowej jest prawidłowe przygotowanie podłoża. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji należy dobrać odpowiedni układ warstw oraz ich grubość. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych na parterze w budynkach bez podpiwniczenia przed wykonaniem wylewki betonowej układa się warstwę izolacji termicznej z twardego styropianu. Styropian musi być zgodny z normą EN 13163:2012 i mieć odpowiednią twardość i niską ściśliwość. Grubość styropianu należy tak dobrać, aby cała konstrukcja podłogi na gruncie miała co najmniej zgodny z wymaganiami współczynnik przenikania ciepła U=0,30 W/m2K.

Na stropach międzykondygnacyjnych stosuje się odpowiedni styropian akustyczny, wełnę mineralną lub maty izolacyjne. Mają one za zadanie wygłuszenie dźwięków w pomieszczeniach znajdujących się poniżej. Wokół wszystkich ścian, słupów, rur i innych elementów pionowych należy wykonać dylatację obwodową z elastycznej, nienasiąkliwej pianki o odpowiedniej grubości. Jeśli zaniedba się wykonanie tego elementu, dźwięki będą mogły z łatwością przenosić się do sąsiednich pomieszczeń przez nieizolowane elementy pionowe, a dodatkowo wykonana wylewka betonowa nie będzie mieć wystarczającej przestrzeni na swobodny ruch związany ze skurczem oraz rozszerzalnością termiczną. Na styropianie układane są 2 warstwy folii PE o grubości min. 2 mm, stanowiącej zarówno warstwę poślizgową, jak i warstwę przeciwwilgociową.

W inny sposób należy podejść do wylewki betonowej w garażu oraz na zewnątrz.

Jakie produkty polecane są do wylewki betonowej?

W garażu stosuje się beton posadzkowy FIBRON FL zbrojony odpowiednią ilością włókien. Grubość posadzki w garażu wynosi min. 10 cm, a jako izolację termiczną powinno się stosować twardy styropian ekstradowany. Posadzka może być wykańczana przez zacieranie z utwardzeniem powierzchniowym, płytki lub powłoki żywiczne.

Jeszcze inny rodzaj wylewki betonowej należy stosować na zewnątrz. Oprócz odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie, przy projektowaniu mieszanki trzeba uwzględnić wpływ warunków atmosferycznych – działanie mrozu, wysokie temperatury latem, stosowanie środków odladzających. Wszystkie te czynniki determinują zarówno zastosowane do produkcji surowce, jak i grubość wylewki betonowej, sposób układania oraz sposób konstruowania dylatacji gotowego elementu. Każdorazowo jest to indywidualnie analizowane, aby w efekcie przygotować jak najlepiej dopasowane rozwiązanie.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.