Beton strukturalny – jakie ma zastosowania?

Rodzaje betonu

Czym jest beton strukturalny?

Mówiąc beton strukturalny, najczęściej mamy na myśli beton architektoniczny. Jest to odmiana betonu konstrukcyjnego, gdzie na plan pierwszy wychodzi funkcja estetyczna powierzchni betonowej. Używając odpowiednich szalunków, umiejętnie je przygotowując, doświadczona ekipa budowlana może nadać powierzchni betonowej odpowiedni, zaprojektowany wcześniej wygląd. Nie bez znaczenia jest też rodzaj betonu, którego użyjemy – powinien spełniać szereg wymogów konstrukcyjnych, jak też dać możliwość uzyskania przez wykonawcę zaprojektowanej faktury – struktury powierzchni. Najlepiej jest zastosować beton specjalnie do tego celu zaprojektowany, jak np. beton architektoniczny DECO ARCH produkowany przez firmę CEMEX. Zastosowanie gotowej, specjalistycznej mieszanki betonowej zapewni nam osiągnięcie pożądanego efektu wizualnego, przy odpowiednim reżimie wykonawczym.

Gdzie można zastosować beton strukturalny?

Co ważne, beton strukturalny jest stosowany jako ostateczna forma wykończenia powierzchni. Tak więc elementy wykonane z betonu DECO ARCH nie podlegają dalszym etapom wykończenia, nie są pokrywane tynkiem, farbą, szpachlami czy też gotowymi elementami wykończeniowymi. Jedynym dopuszczalnym sposobem wykończenia powierzchni wykonanych z betonu strukturalnego jest pokrycie ich impregnatem hydrofobizującym, zabezpieczającym konstrukcję przed wnikaniem wody w strukturę.

Struktury jakie możemy osiągnąć mogą być przeróżne: od gładkiej powierzchni, poprzez odcisk słojów drewna, baranek, strukturę rozwiniętą do kruszywa, przeróżne wzory dostarczane przez producentów szalunków itp. Co ważne, beton strukturalny jest produktem naturalnym, tak więc trzeba się liczyć z jego zróżnicowaniem wizualnym. Pojawiające się pory, przebarwienia, zmiana koloru pod wpływem wchłoniętej w konstrukcję wody są zjawiskami normalnymi i pożądanymi w efekcie końcowym.

Jaki elementy można wykonać z betonu strukturalnego?

Co do zastosowania betonu strukturalnego – praktycznie każdy element budowlany mając odpowiednią wizję architektoniczną, możemy wykonać z betonu architektonicznego. Najczęściej spotykane elementy wykonane z zastosowaniem betonu strukturalnego to ściany konstrukcyjne w budynkach użyteczności publicznej, domy jednorodzinne, ogrodzenia, elementy infrastruktury komunikacyjnej. Zakres zastosowania betonu architektonicznego stale się rozwija, więc jedynym ograniczeniem w zastosowaniu betonu DECO ARCH jest obecnie wyobraźnia inwestora i projektanta.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt