Beton zacierany – czym jest i jak się go stosuje?

Co to jest beton zacierany?

Beton zacierany jest to beton przeznaczony na posadzki wewnętrzne, który swoje właściwości osiąga m.in. dzięki wykończeniu poprzez operację zacierania. Oczywiście wymagany jest również odpowiedni skład i składniki receptur w zależności od rodzaju betonu zacieranego. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: tzw. beton zacierany na ostro lub beton zacierany z posypką mineralną metodą DST.

Kiedy stosujemy beton zacierany z posypką metodą DST?

Beton z posypką mineralną zacierany metodą DST (dry shake topping) stosowany jest powszechnie w halach produkcyjnych, logistycznych czy magazynach. Beton zacierany z posypką na ogół stosuje się jedynie do powierzchni wewnętrznych. Dzięki zastosowaniu posypki uzyskujemy poprawę wyglądu powierzchni, ale również poprawę jej parametrów użytkowych w tym przede wszystkim większą odporność na ścieranie.

Wyróżnia się kilka rodzajów posypek utwardzających. Posypki składają się ze spoiwa, dodatków mineralnych, twardych kruszyw a czasami również pigmentów. Tak więc w niektórych przypadkach poprzez zastosowanie posypki z barwnikiem możemy uzyskać wygląd betonu kolorowego takiego jak np. DECO COLLORE. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór receptury betonu do podsypki utwardzającej. Kluczowe jest dobranie czasu wcierania posypki. Jeśli zbyt późno zaczniemy operację zacierania możemy nie uzyskać połączenia pomiędzy betonem a posypką. Ze względu na zastosowanie betonów z posypką najczęściej stosuje się betony z włóknami jak np. FIBRON lub FIBRON FL.

Kiedy stosujemy beton zacierany na ostro?

Beton zacierany na ostro jest to beton, który swoje właściwości otrzymuje poprzez prawidłowe przeprowadzenie operacji zatarcia betonu. Zacieranie odbywa się mechanicznymi zacieraczkami talerzowymi i/lub śmigłowymi. Nie każdy jednak beton może być zacierany na ostro. Beton taki musi mieć odpowiedni skład i składniki. Beton zacierany na ostro może stanowić ostateczne wykończenie, ale może być również warstwą podkładową pod wykończenie żywiczne. Beton taki może być przeznaczony na nawierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Fibrobeton – co to jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Beton ze zbrojeniem rozproszonym, czyli fibrobeton to materiał, którego charakterystyka dalece odbiega od właściwości betonu…

WIĘCEJ

Gdzie można zastosować beton ekspansywny?

Beton ekspansywny to zwyczajowa nazwa betonu, który zwiększa swoją objętość lub nie ulega skurczowi. Standardowo każdy beton…

WIĘCEJ

Beton kolorowy – gdzie warto go zastosować?

Jednym z bardzo wielu wymagań podczas prac projektowych dla inwestorów indywidualnych jest…

WIĘCEJ

Beton żywiczny – jakie są jego zastosowania?

Beton żywiczny to stosunkowo nowa technologia stosowana w budownictwie. Produkt ten pozwala na szeroki wachlarz…

WIĘCEJ

Beton polerowany czy zacierany – który wybrać?

Beton polerowany może być wykonany zarówno przy nowo realizowanych posadzkach jak i podczas renowacji posadzek…

WIĘCEJ

Beton dekoracyjny – jakie są jego właściwości, zalety i zastosowania?

Beton dekoracyjny to innowacyjne rozwiązania dla tych, którzy poszukują nowoczesnych, niestandardowych…

WIĘCEJ