Gdzie można zastosować beton ekspansywny?

Beton ekspansywny

Beton ekspansywny to zwyczajowa nazwa betonu, który zwiększa swoją objętość lub nie ulega skurczowi. Standardowo każdy beton cementowy o ile nie jest zmodyfikowany np. domieszkami chemicznymi lub specjalnymi cementami wykazuje naturalny skurcz. Jeśli więc chcemy uniknąć tego efektu powinniśmy zastosować tzw. beton ekspansywny.

Jak powstaje beton ekspansywny?

Beton ekspansywny może być wyprodukowany w różnoraki sposób. Może być  wykonany na cemencie ekspansywnym lub zwykłym ale z pomocą domieszek ekspansywnych lub przeciwskurczowych. Cement ekspansywny to cement, który pęcznieje w procesie twardnienia. Natomiast domieszki modyfikują fazy powstające w wyniku wiązania cementu w ten sposób aby ograniczyć skurcz objętościowy lub spowodować wzrost objętości. Beton ekspansywny może być produkowany na placu budowy z worków lub w wytwórniach betonu jak np. INIEKTON.

80Gdzie stosuje się beton ekspansywny?

Głównym obszarem zastosowań betonu ekspansywnego są prace związane z podlewkami, zalewaniem ubytków czy otworów. Betony, a raczej zaprawy ekspansywne, służą też do precyzyjnego kotwienia urządzeń mechanicznych i konstrukcji metalowych, wykonywania podlewek pod maszyny i ciosów podłożyskowych. Betony ekspansywne mogą służyć do wypełniania sztywnych złączy w połączeniach betonu z prefabrykowanymi elementami betonowymi. Mogą być też użyte do zalewania połączeń prefabrykatów żelbetowych czy nadproży. Innym potencjalnym zastosowaniem jest użycie betonu ekspansywnego do produkcji posadzek bezspoinowych.

Beton ten jest więc wykorzystywany głównie w pracach specjalistycznych wymagających bardzo precyzyjnego określenia zakresu stosowania i dopiero na tej podstawie można przystąpić do projektowania receptury na beton ekspansywny.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Jaki beton na dom zamówić?

Po pierwsze zamówienie betonu na dom powinno być zgodne z wymaganiami projektowymi.

WIĘCEJ

Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

W praktyce budowlanej, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym inwestorzy i wykonawcy stosują mieszanki betonowe…

WIĘCEJ

Klasy ekspozycji betonu – jak dobrać odpowiednią?

Klasy ekspozycji betonu są terminem podawanym przez obowiązującą w Polsce europejską normę betonową…

WIĘCEJ

Zaprawy murarskie – jakie mają zastosowanie budownictwie?

Zaprawy murarskie służą – zgodnie z nazwą – do murowania ścian nośnych i działowych. Innymi słowy – do wznoszenia budowli…

WIĘCEJ

Kruszywa budowlane – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Kruszywa jako materiał można podzielić na kilka segmentów w zależności od przeznaczenia…

WIĘCEJ

Beton strukturalny – jakie ma zastosowania?

Mówiąc beton strukturalny, najczęściej mamy na myśli beton architektoniczny. Jest to odmiana betonu konstrukcyjnego…

WIĘCEJ