Beton betonowi nierówny – jak dokonać najlepszego wyboru?

Zanim kupisz beton

W trakcie realizacji inwestycji budowlanej, na każdym etapie budowy podejmujemy decyzję z czego wybudować dom czy inną konstrukcję. Na ostateczną decyzję ma wpływ wiele czynników, min. takie jak:

  • trwałość danego rozwiązania
  • koszt
  • oczekiwany ostateczny efekt wizualny itp.

Aby dokonać dobrego wyboru, inwestor przeszukuje setki materiałów opisujących różne technologie budowlane, czyta porady zawarte w popularnej prasie branżowej oraz materiały informacyjne producentów.

Niestety w ogólnodostępnej prasie jak i internecie trudno znaleźć rzetelne informacje na temat betonu, które skupiają się głównie na jego wytrzymałości.

W opinii przeciętnego inwestora beton wyższej klasy wytrzymałości jest lepszy, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą.

Inwestor indywidualny lub wykonawca zamawia taki beton jaki jest zapisany w projekcie budowlanym – a tam najczęściej widzimy takie oznaczenia jak B20, B25 czy B30 które oznacza klasę wytrzymałości na ściskanie. Projektant, wpisując taki zapis bierze pod uwagę jedynie względy konstrukcyjne, czyli takie które zapewniają stabilność konstrukcyjną budynku, jednak nie uwzględniają warunków środowiska w jakim konstrukcja będzie użytkowana.

Najlepszym przykładem nie uwzględnienia warunków otoczenia są wszelkiego rodzaju zewnętrzne nawierzchnie betonowe. Z punktu widzenia konstrukcyjnego – w większości przypadków wystarczyłby beton B20 (wg nowej nomenklatury C16/20) i, niestety taki też jest stosowany w przypadku inwestora indywidualnego. Jednak jakież jest rozczarowanie, gdy po zimie lub dwóch beton zaczyna się kruszyć na powierzchni – inwestor zaczyna narzekać na jakość produktu – że słaby, że nie trwały, że nie było cementu itp, ale czy słusznie? A może problem tkwi w czymś innym – może to po prostu źle dobrany produkt.

W przypadku nawierzchni betonowych prawidłowy dobór betonu to beton w klasie C30/37 XF4. Czemu tak wytrzymały, skoro wystarczyłby beton B20? Otóż dlatego że w tym przypadku, znacznie ważniejsza jest odporność na przemienne oddziaływanie mrozu, który jest sprawcą powierzchniowej destrukcji nawierzchni.

Każdorazowo, przed zamówieniem betonu, o ile to nie jest uwzględnione w projekcie zastanówmy się w jakich warunkach będzie on pracował – czy będzie narażony na mróz, sól drogową, otoczenie o podwyższonej zawartości siarczanów, kwasów, a może będzie stale narażony na ścieranie? W każdym przypadku wytrzymałość to nie wszystko – ważny jest również prawidłowe określenie warunków w jakich beton będzie pracował – tzw. klasy ekspozycji.

Przed podjęciem decyzji jaki beton użyć na budowie, zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na serwisie BetonNaDom.pl na temat doboru odpowiedniego produktu a po więcej informacji zachęcamy do kontaktu z nami.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt