Beton lekki – jak go wykonać i gdzie zastosować?

Czym jest beton lekki?

Na różnego rodzaju forach internetowych znajduje się wiele porad jak przygotować beton lekki. Wykonanie betonu lekkiego teoretycznie jest bardzo łatwe ale czy aby na pewno?

Technologia wykonania betonów lekkich jest skomplikowana i wymaga dużej wiedzy na ten temat. Ten rodzaj betonu ma całkiem inny skład niż beton zwykły. W betonach lekkich poza szczególnymi przypadkami praktycznie nie ma tradycyjnego kruszywa np. żwirowego, a ponieważ kruszywo w betonie stanowi zazwyczaj 65-80% objętości to ciężar betonu jest dużo niższy. W betonach lekkich funkcję „kruszywa” pełnią najczęściej kulki ze styropianu, piana techniczna lub kruszywa lekkie.

Gdzie zastosować betony lekkie?

Betony te mają zastosowanie przede wszystkim jako warstwy izolacyjne, wypełniające czasami izolacyjno-konstrukcyjne. Najczęściej wykorzystywane są zamiast styropianu pod posadzkę oraz na warstwy spadkowe na dachach i stropach. Pomimo, iż betony lekkie najczęściej nie pełnią funkcji konstrukcyjnej spełniają szereg ważnych ról wśród których wymienić należy:

  • termoizolacyjność pozwalającą na oszczędności energii
  • niski ciężar pozwalający np. odciążyć stropy
  • izolacyjność akustyczną pozwalającą na lepsze tłumienie dźwięków

Oczywistym jest fakt, iż uzyskanie powyższych właściwości jest uzależnione od odpowiedniego doboru rodzaju betonu lekkiego i prawidłowego wykonania. Betony lekkie charakteryzują trzy podstawowe właściwości: masa własna czyli gęstość betonu oraz związane z nią wytrzymałość na ściskanie oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Odpowiedni dobór parametrów jest zatem kompromisem między nimi.

Jaki beton lekki wybrać?

Jako podkład pod wylewkę z ogrzewaniem podłogowym idealnym betonem lekkim będzie pianobeton INSULARIS PIANO. Jest on produkowany przez firmę CEMEX i charakteryzuje się bardzo dużą płynnością i doskonałymi parametrami użytkowymi potwierdzonymi badaniami.

Natomiast do wyprofilowania spadków na stropach najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie betonu lekkiego na bazie granulatu styropianowego np. styrobeton INSULARIS EPS. Co jest bardzo istotne z punktu widzenia organizacji dalszych prac pomimo stosunkowo niskiej, w porównaniu do betonów zwykłych, wytrzymałości betonu na ściskanie w obu przypadkach można po tych betonach lekkich chodzić już po 1-3 dniach.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Chudy beton – czym jest i gdzie można go stosować?

Chudy beton to umowna nazwa betonów o niskiej wytrzymałości na ściskanie.

WIĘCEJ

Beton zwykły czy beton specjalny – który wybrać na budowę?

Beton zwykły, zgodnie z normową definicją, to beton o gęstości w stanie suchym większej niż…

WIĘCEJ

Jaki beton na chudziaka wybrać oraz do czego i jak go stosować?

Beton na chudziaka (inaczej chudy beton) to zwykle beton o niskich klasach wytrzymałości, tzn. do B15.

WIĘCEJ

Składniki betonu

Tak, jak Rzymianie odkryli korzyści dodawania pyłu wulkanicznego do swojego cementu, podobnie właściwości nowoczesnego cementu…

WIĘCEJ

Beton B20 (C16/20) – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Przy budowie domu najczęściej wykorzystywanym materiałem jest beton. Często podczas rozmów czy to z wykonawcą…

WIĘCEJ

Dodatki do betonu – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Dodatki do betonu to materiały, których celem jest modyfikacja mieszanki betonowej i/lub stwardniałego betonu.

WIĘCEJ