Beton na taras – jaki wybrać?

Zanim kupisz beton

Jaki beton na taras wybrać?

Zapewne wielu inwestorów zastanawia się, jaki beton na taras wybrać. Prawidłowo wykonany i ładny taras jest chlubą gospodarza i ozdobą domu. Pomimo mnogości dostępnych rozwiązań jednym z najczęściej stosowanych jest betonowy taras wykończony płytkami. Budowa takiego tarasu wcale nie jest prosta, a niewłaściwie wykonany może przysporzyć wiele problemów. Tak więc często pojawiają się pytania: czy jest on odporny na warunki atmosferyczne lub jaki beton zastosować na taras pod płytki?

Taras zewnętrzny narażony jest na opady deszczu, cykliczne zamarzanie i rozmarzanie zalegającego śniegu czy naprężenia spowodowane ruchami gruntu. Prawidłowo zaprojektowany oraz wbudowany beton na taras pod płytki jest tylko jednym z elementów koniecznym do osiągnięcia założonego celu.

x

Płytę betonową na taras pod płytki wykonuję się na odpowiednio przygotowanej podbudowie. Podłoże powinno być odpowiednio mocne i stabilne. Najczęściej jest to zagęszczona pospółka lub piasek. Płytę betonową o grubości minimum 12 cm należy wykonać z betonu mrozoodpornego klasy C30/37 XC4,XF1 zbrojonego siatką o drucianą o średnicy pręta 5 mm o oczkach 15 x 15 cm.

O czym powinniśmy pamiętać wylewając beton na taras?

Każdy taras na płycie betonowej wykończony płytkami musi mieć min. 2% spadek w kierunku ogrodu. Warto zadbać o to podczas wylewania betonu na taras, gdyż jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to późniejsze wykonanie może być nawet dziesięciokrotnie droższe. Poziom wierzchni płyty tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni jego płaszczyzna była kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do wnętrza budynku. Koniecznym jest również wykonanie dylatacji obwodowej oddzielającej płytę tarasu od konstrukcji domu. Najlepiej wykonać ją z 2-centymetrowej warstwy styropianu. Jeśli taras jest duży, należy wykonać dylatację jego wierzchnich warstw, która zapobiegnie pękaniu płytek.

Na warstwę spadkową betonu na taras nałożyć należy izolację czyli np. folię w płynie. Do układania płytek należy używać elastycznych zapraw klejowych i zapraw do fugowania przeznaczonych do stosowania na dworze.

Należy również pamiętać, że oprócz aspektów wizualnych płytki na taras z betonu muszą być przede wszystkim mrozoodporne, wytrzymałe na ścieranie i nieśliskie.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt