Beton pod słupki ogrodzeniowe – jaki wybrać?

Realizując inwestycję, stajemy często przed wyborem technologii wykonania ogrodzenia. Popularnym rozwiązaniem jest montaż słupków stalowych z rozciągniętą siatką ogrodzeniową. Osadzanie słupków wykonujemy najczęściej w fundamentach betonowych.

Jak osadzić słupki ogrodzeniowe?

Najlepiej osadzać fundament na głębokość 90-100 cm od powierzchni i zalewać ok 80-85 cm, zostawiając 10-20 cm od powierzchni miejsce na zasypanie ziemią, trawnik, ew. kostkę brukową itp. Rozsądny kompromis między kosztem, a trwałością i wytrzymałością to stopa o wym. min. 25×25 cm dla słupków pośrednich, narożne z racji dużych obciążeń ok. 40×40 cm.

Fundament słupka w gruncie podlega ciągłemu kontaktowi z wilgocią i zagrożeniom związanym z życiem biologicznym, a w górnej części również przemarzaniu. Fundament musi też spełniać minimalne wymagania wytrzymałościowe na poziomie klasy C20/25.

Jaki beton pod słupki ogrodzeniowe wybrać?

W zależności od metody osadzania słupka można wybrać różną konsystencję. Jeżeli słupek jest wcześniej ustabilizowany, najlepiej wybrać konsystencję rzadką np. S3. Rozsądnym wyborem jest beton samozagęszczalny EVOLUTION produkowany przez firmę CEMEX. Beton pod słupki EVOLUTION doskonale i szybko wypełni wykop, jednak trzeba pamiętać o wsparciu słupków na czas wiązania mieszanki.

Jeśli słupek chcemy osadzać i wyrównywać w zaprawie betonowej, trzeba wybrać konsystencję gęsto plastyczną np. S1. Rozsądnym wyborem będzie więc mieszanka XtraBET produkowana przez firmę CEMEX, która spełnia podstawowe wymogi stawiane tego typu realizacji. Jeżeli inwestor chce zastosować mieszankę o podwyższonych parametrach na agresję chemiczną, biologiczną i o zwiększonej szczelności – np. ze względu na wymogi gruntowo-wodne, najlepiej będzie wybrać mieszankę AGRON firmy CEMEX. Słupki osadzamy na konsystencji gęsto plastycznej betonu konstrukcyjnego XtraBET lub betonu specjalnego AGRON, wibrując i ubijając nieco np. kołkiem, prętem zbrojeniowym itp. Zapobiegnie to problemom przy ustawianiu słupków w równej linii, szczególnie na wysokość. Oczywiście nie należy przesadzić z głębokością osadzenia pod rurą powinien zastać „stempel” z betonu.

Rodzaj ogrodzenia a beton na słupki ogrodzeniowe

To jaki styl ogrodzenia wybierzemy ma wpływ na rodzaj słupka ogrodzeniowego, a on z kolei decyduje o odpowiednim doborze betonu na słupki ogrodzeniowe. Jednym z popularniejszych rodzajów ogrodzenia jest mieszany stalowo-drewniany. Jest to połączenie stalowych słupków ogrodzeniowych i przęseł z wypełnieniem deskowanym czy sztachetami. Oczywiście można przęsła w tym przypadku zastosować również drewniane. W jednym i drugim przypadku do wypełnienia wykopu pod beton na słupki ogrodzeniowe materiał będzie taki sam czyli np. jeden z produktów producenta betonu CEMEX Polska – XtraBET. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zastosowania siatki ogrodzeniowej – także w tym przypadku wykopy pod słupki ogrodzeniowe wypełniamy mieszanką betonową XtraBET. Innym rodzajem ogrodzenia jest np. ogrodzenie murowane. W tym przypadku mieszankę betonową XtraBET możemy zastosować do wypełnienia na całości wykopu fundamentów pod ściankę ogrodzeniową jak również jako beton pod słupki ogrodzeniowe.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w kontekście betonu pod słupki?

Przy zdecydowanej większości rodzajów ogrodzenia beton pod słupki ogrodzeniowe to mieszanka, która ma swoje zastosowanie w wykopie ziemnym. Dlatego dobierając beton na słupki ogrodzeniowe musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak narażenie betonu na zwiększoną wilgoć spowodowaną wodami gruntowymi, czynniki zewnętrzne jak opady czy niskie temperatury. Istnieje jeszcze sytuacja, gdy beton na słupki ogrodzeniowe musi być odporny na agresję chemiczno-biologiczną. Jakikolwiek beton na słupki ogrodzeniowe byśmy wybrali pamiętajmy, że najważniejszym parametrem jaki musi spełniać to wytrzymałość.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Kruszywo ogrodowe ozdobne – dlaczego warto zastosować je w swoim ogrodzie?

Urządzanie ogrodu jest czynnością niezwykle pracochłonną…

WIĘCEJ

Murki oporowe betonowe i ogrodowe – z czego wykonać?

Murki oporowe to pionowe ściany wykonane z różnych materiałów budowlanych ze szczególnym zastosowaniem betonu…

WIĘCEJ

Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Każdy dostawca betonu styka się z pojęciem betonu architektonicznego bardzo często, jednak zarówno dostawcy, jak i klienci…

WIĘCEJ

Beton zwykły czy beton specjalny – który wybrać na budowę?

Beton zwykły, zgodnie z normową definicją, to beton o gęstości w stanie suchym większej niż…

WIĘCEJ

Jaki beton na ogrodzenie wybrać, by było ono wytrzymałe?

Pytanie jaki beton na ogrodzenie zastosować nurtuje zapewne niemal każdego inwestora budującego dom. I jest ono dlatego częste i trudne…

WIĘCEJ

Beton na podwórku – jaki sprawdzi się najlepiej?

Beton na podwórku jest narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne, czyli deszcz, mróz. Dlatego nie można zastosować zwykłego betonu…

WIĘCEJ