Beton półsuchy – kiedy i jak się go stosuje?

Beton półsuchy, to wariant betonu, który zdecydowanie różni się konsystencją w chwili dostawy na budowę w porównaniu z betonami standardowymi. Dodatkowo, beton półsuchy ma nieco odmienny zakres zastosowań, w porównaniu z pozostałymi rodzajami betonu.

Jakie są główne obszary zastosowań betonu półsuchego?

Głównym obszarem zastosowań tego rodzaju betonu są prace związane ze stabilizacją gruntu pod wszelkiego rodzaju konstrukcje budowlane – jest to warstwa stanowiąca swoistą barierę pomiędzy betonem konstrukcyjnym a gruntem. Ze względu na swą stosunkowo niską wytrzymałość oraz większą porowatość, betony półsuche nie są betonami konstrukcyjnymi – to znaczy że nie mogą być używane np. bezpośrednio jak materiał do konstrukcji żelbetowych ław fundamentowych.

Podsumowując, główne obszary zastosowań betonów półsuchych to:

  • warstwa wzmacniająca podłoże, przed ułożeniem ław fundamentowych
  • warstwa wzmacniająca podłoże pod posadzki
  • warstwa wzmacniająca i wyrównująca podłoże pod nawierzchniami, np. z kostki brukowej
  • warstwa wyrównawczo wzmacniająca pod krawężniki i obrzeża betonowe

Jak sama nazwa wskazuje, beton półsuchy ma konsystencję nie płynną, a raczej zbliżoną do konsystencji nawilżonego, przepuszczalnego gruntu. Taka konsystencja niesie ze sobą szereg korzyści, mianowicie:

  • beton półsuchy możemy stosować bezpośrednio na gruncie
  • beton półsuchy nie wymaga stosowania szalunków – układa się go bezpośrednio na gruncie i zagęszcza mechanicznie

Warianty betonu półsuchego

Istnieje kilka specyficznych wariantów tego rodzaju betonu, charakteryzującego się wysoką wytrzymałością oraz nieco odmiennym obszarem zastosowań, są to betony półsuche stosowane do produkcji wibroprasowanych elementów prefabrykowanych oraz nawierzchni drogowy układanych w technologii RCC. Cechą charakterystyczną tych betonów jest to, że wymagają przeprowadzenia mechanicznego zagęszczania, z użyciem dużej energii, dzięki czemu stopień zagęszczenia takiego betonu jest bardzo wysoki, co z kolei pozwala na uzyskanie wysokich parametrów wytrzymałościowych i trwałościowych. Ciekawostką może być również to, że stosując beton półsuchy w zakładach prefabrykacji (kostka brukowa, bloczki fundamentowe), rozformowanie takiego elementu następuje bezpośrednio po jego ułożeniu w formie i mechanicznym zagęszczeniu – półsucha konsystencja mieszanki gwarantuje utrzymanie kształtu takiego elementu do rozpoczęcia procesu twardnienia matrycy cementowej.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Beton na fundament – jaki wybrać?

Fundament w domu, czy innym budynku, to podstawowy element konstrukcyjny, mający decydujący wpływ na trwałość obiektu, ale…

WIĘCEJ

Beton zwykły czy beton specjalny – który wybrać na budowę?

Beton zwykły, zgodnie z normową definicją, to beton o gęstości w stanie suchym większej niż…

WIĘCEJ

Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

W praktyce budowlanej, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym inwestorzy i wykonawcy stosują mieszanki betonowe…

WIĘCEJ

Wylewanie posadzki – o czym warto pamiętać?

Wylewanie posadzki to ostatni etap podczas wykonywania całej konstrukcji podłogi. Przy tego typu pracy należy pamiętać…

WIĘCEJ

Jaki beton wybrać na płytę fundamentową?

W Polsce głównie stawia się domy niepodpiwniczone, w skutek czego inwestorzy zamiast tradycyjnych ław fundamentowych…

WIĘCEJ

Beton na posadzkę – jaki jest najlepszy?

Posadzka betonowa, wbrew pozorom to bardzo wymagający element budynku. Może to być również element zewnętrzny – np. nawierzchnia pod parking…

WIĘCEJ