Chudy beton – czym jest i gdzie można go stosować?

Zanim kupisz beton

Chudy beton to umowna nazwa betonów o niskiej wytrzymałości na ściskanie.

Czym jest chudy beton?

Wytrzymałość takich betonów nie przekracza 10 MPa. Ze względu na niską wytrzymałość są to betony wyrównawczo-podkładowe, których główną funkcją jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku. W budownictwie jednorodzinnym chudy beton stosowany jest jako warstwa wyrównawczo-podkładowa układana bezpośrednio w wykopie fundamentowym – na nim posadawia się ławy fundamentowe budynku. Tego rodzaju chudy beton stosowany jest również podczas budowy fundamentów schodkowych.

Jakie funkcje spełnia chudy beton?

Chudy beton spełnia kilka ważnych funkcji podczas wznoszenia fundamentów konstrukcji. Jak wspomniano wyżej, stanowi warstwę wyrównawczo-podkładową fundamentu. Tzw. „chudziak” pomaga również układać ławę z betonu konstrukcyjnego – stanowi ochronę przed mieszaniem się betonu konstrukcyjnego z gruntem podczas jego układania, co może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości betonu i trwałości zbrojenia oraz, co szczególnie istotne, zapobiega odsączaniu wody z mieszanki betonowej, co może prowadzić do obniżenia końcowej wytrzymałości stwardniałego betonu, czy pęknięć w wyniku skurczu plastycznego w początkowej fazie wiązania mieszanki.

Chude betony są stosowane powszechnie również w budownictwie przemysłowym jako podkład pod posadzki przemysłowe w halach magazynowych, a także w budownictwie drogowym – jako materiał na podbudowę podczas budowy nawierzchni asfaltowych oraz sztywnych nawierzchni betonowych na wszystkich kategoriach ruchu od KR1 do KR6.

Dlaczego warto korzystać z chudego betonu?

Chudy beton jak napisano powyżej spełnia szereg ważnych funkcji w konstrukcji. Jego zastosowania pomaga w ekonomicznie uzasadniony sposób ustabilizować podłoże. Ze względu na stosunkowo niską klasę wytrzymałości, materiał ten jest relatywnie tani, co przekłada się na niższe koszty inwestycji. Chudy beton może mieć również różne konsystencje, od wilgotnej po plastyczną, dzięki czemu możemy układać podbudowę w niemal każdym kształcie i nachyleniu.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt