W większości nowopowstałych domów jednorodzinnych spotyka się różnego rodzaju kominki. Jest to bardzo popularne rozwiązanie dekoracyjne, ale także praktyczne – jako część instalacji ogrzewania. Kominki prezentują się w różnego rodzaju wykończeniu, obudowie czy konstrukcji. Jednym z coraz regularniej pojawiającym się sposobem obudowy kominka w domach, ale nie tylko, jest obudowa wykonana z betonu architektonicznego.
Betonem architektonicznym nazywamy mieszankę betonową przeznaczoną do wbudowania na element konstrukcyjny i nie tylko, który po rozszalowaniu nie zostaje malowany, tynkowany czy też oklejany różnego rodzaju okładzinami dekoracyjnymi typu np. płytki. Beton architektoniczny może spełniać różnorodne parametry wytrzymałościowe w zależności od potrzeb zamawiającego. Do produkcji betonu architektonicznego wykorzystuje się takie same składniki jak przy betonach zwykłych, czyli: woda, cement, kruszywa. Dodatkiem są składniki chemiczne, które powodują, że mieszanka betonowa staje się bardziej plastyczna i urabialna, co pozwala na szczelne wypełnienie szalunków, gęstego i urozmaiconego ożebrowania zbrojenia bez powstawania pustych przestrzeni.
Biorąc pod uwagę tylko techniczne właściwości betonu architektonicznego możemy być pewni, że kominek z niego wykonany będzie solidną konstrukcją o dużej wytrzymałości na wszelkie zagrożenia różnic temperatur czy obciążeń, która z powodu braku raków, czyli pustych przestrzeni, które mogłyby pełnić rolę izolatora, będzie dobrym przywodzicielem cieplnym. Natomiast chcąc przeanalizować efekt estetyczny, pomijając dyskusję o gustach, beton architektoniczny na kominek pozwala ponieść się wodzom fantazji. Głównie dlatego, że przy tworzeniu mieszanki betonu architektonicznego możemy pokusić się o jej zabarwienie dowolnym barwnikiem, regulując ilość dodatków chemicznych typu plastyfikatory jak i sposobu zagęszczania a także możemy prowadzić grę ilością raków na licu naszego kominka. Nie sposób przy betonach architektonicznych nie wspomnieć o szalunkach, które także umożliwiają uzyskanie żądanego przez zamawiającego efektu wizualnego, nadając każdej powierzchni niepowtarzalny charakter.
Odpowiadając na zadane w tytule pytanie powinniśmy podpowiedzieć twierdząco. Bawiąc się betonami architektonicznymi mamy nieograniczone możliwości. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przy realizacji korzystać ze sprawdzonych wykonawców i dostawców mających duże doświadczenie jak np. producent betonu firma CEMEX Polska, która w swojej ofercie posiada wiele produktów np. beton architektoniczny DECO ARCH.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt