Dodatki do betonu – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Dodatki do betonu to materiały, których celem jest modyfikacja mieszanki betonowej i/lub stwardniałego betonu. Dodaje się je po to, aby pozytywnie wpłynąć na właściwości betonu i wpływ ten może mieć wiele kierunków. Poniżej przedstawiono najbardziej powszechne dodatki do betonu oraz ich podstawowy wpływ na mieszankę oraz stwardniały beton.

Popiół lotny

Popiół lotny jest najszerzej stosowanym dodatkiem do betonu – powstaje wskutek spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach. Jest on wychwytywany przez elektrofiltry. Ma postać drobnego pyłu, a pojedyncze ziarna mają kształt kulisty. Dodatek popiołu lotnego pozytywnie wpływa na urabialność i pompowalność mieszanki betonowej a także pozytywnie wpływa na trwałość betonu uszczelniając jego mikrostrukturę.

Włókna stalowe i polimerowe

Włókna stalowe i polimerowe to grupa dodatków do betonu, których celem jest modyfikacja właściwości stwardniałego betonu. Dodatek włókien zmniejsza skurcz a także poprawia wytrzymałość na zginanie. Włókna są szeroko stosowane przede wszystkim w betonach posadzkowych. Posadzki wykonane z betonu z dodatkiem włókien mają wyższą nośność oraz mniejszą tendencję do spękań skurczowych. Dzięki temu możemy zwiększyć odległość między dylatacjami (w porównaniu z betonem bez dodatku włókien).

Pigmenty

Pigmenty to grupa dodatków do betonu, których celem jest zmiana naturalnego zabarwienia betonu. Mają one niewielki wpływ na parametry betonu i traktowane są jako dodatki neutralne – ich podstawowym celem jest uzyskanie oczekiwanej barwy finalnego produktu.

Mączka wapienna

Mączka wapienna (podobnie jak pigmenty) stanowi neutralny dodatek do betonu – jest stosowana stosunkowo rzadko. Ma pozytywny wpływ na łatwość układania i zagęszczania mieszanki betonowej – jej duże rozdrobnienie pozytywnie wpływa na „trzymanie wody” w mieszance betonowej. Mączka wapienna jest stosowana głównie w betonach architektonicznych oraz samozagęszczalnych.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt

Powiązane artykuły

Jaki beton na dom zamówić?

Po pierwsze zamówienie betonu na dom powinno być zgodne z wymaganiami projektowymi.

WIĘCEJ

Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Każdy dostawca betonu styka się z pojęciem betonu architektonicznego bardzo często, jednak zarówno dostawcy, jak i klienci…

WIĘCEJ

Beton zwykły czy beton specjalny – który wybrać na budowę?

Beton zwykły, zgodnie z normową definicją, to beton o gęstości w stanie suchym większej niż…

WIĘCEJ

Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

W praktyce budowlanej, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym inwestorzy i wykonawcy stosują mieszanki betonowe…

WIĘCEJ

Produkcja betonu w betoniarniach CEMEX

W CEMEX Polska beton towarowy wytwarzany jest w ok. 40 wytwórniach betonu (stacjonarnych i mobilnych) zlokalizowanych…

WIĘCEJ

Mieszanka betonowa – czym jest i jakie ma zastosowania?

Mieszanka betonowa to całkowicie i jednorodnie wymieszane składniki betonu, które są jeszcze w stanie umożliwiającym…

WIĘCEJ