Dodatki do betonu to materiały, których celem jest modyfikacja mieszanki betonowej i/lub stwardniałego betonu. Dodaje się je po to, aby pozytywnie wpłynąć na właściwości betonu i wpływ ten może mieć wiele kierunków. Poniżej przedstawiono najbardziej powszechne dodatki do betonu oraz ich podstawowy wpływ na mieszankę oraz stwardniały beton.
Popiół lotny jest najszerzej stosowanym dodatkiem do betonu – powstaje wskutek spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach. Jest on wychwytywany przez elektrofiltry. Ma postać drobnego pyłu, a pojedyncze ziarna mają kształt kulisty. Dodatek popiołu lotnego pozytywnie wpływa na urabialność i pompowalność mieszanki betonowej a także pozytywnie wpływa na trwałość betonu uszczelniając jego mikrostrukturę.
Włókna stalowe i polimerowe to grupa dodatków do betonu, których celem jest modyfikacja właściwości stwardniałego betonu. Dodatek włókien zmniejsza skurcz a także poprawia wytrzymałość na zginanie. Włókna są szeroko stosowane przede wszystkim w betonach posadzkowych. Posadzki wykonane z betonu z dodatkiem włókien mają wyższą nośność oraz mniejszą tendencję do spękań skurczowych. Dzięki temu możemy zwiększyć odległość między dylatacjami (w porównaniu z betonem bez dodatku włókien).
Pigmenty to grupa dodatków do betonu, których celem jest zmiana naturalnego zabarwienia betonu. Mają one niewielki wpływ na parametry betonu i traktowane są jako dodatki neutralne – ich podstawowym celem jest uzyskanie oczekiwanej barwy finalnego produktu.
Mączka wapienna (podobnie jak pigmenty) stanowi neutralny dodatek do betonu – jest stosowana stosunkowo rzadko. Ma pozytywny wpływ na łatwość układania i zagęszczania mieszanki betonowej – jej duże rozdrobnienie pozytywnie wpływa na „trzymanie wody” w mieszance betonowej. Mączka wapienna jest stosowana głównie w betonach architektonicznych oraz samozagęszczalnych.
*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt