Jaki beton na chudziaka wybrać oraz do czego i jak go stosować?

Zanim kupisz beton

Beton na chudziaka (inaczej chudy beton) to zwykle beton o niskich klasach wytrzymałości, tzn. do B15.

Przyjrzymy się bliżej definicji chudego betonu, jego zastosowaniom i cenie. Ponieważ jest to beton niższej klasy wytrzymałości jest tańszy od betonów konstrukcyjnych, jednak należy pamiętać, że nawet jako tzw. „chudziak” spełnia on ważną rolę podczas wznoszenia budowli i nie powinniśmy lekceważyć jakości takiej mieszanki ryzykując zakup w miejscu uprzednio nie zweryfikowanym.

Zastosowania chudziaka

Zastosowanie betonu chudego to głównie osadzanie elementów dróg, chodników, alejek oraz wyrównanie i stabilizacja podłoża pod elementy nośne takie jak:

  • stopa, ława lub płyta fundamentowa
  • podkład pod posadzkę
  • szlichta

Jaką grubość powinien mieć beton na chudziaka?

Jaką grubość powinien mieć chudy beton? Jedni mi mówią, że max 3 cm, inni, że minimum 6 cm a jeszcze inni, że odpowiednie będzie 10 cm. Chudziak ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża, a jego grubość zależy od lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się, że optymalne będzie 8 – 10 cm.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt