Jakie są wymiary tych elementów konstrukcyjnych?

Zanim kupisz beton

Jednym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając beton na budowę jest rozmiar betonowanego elementu.

Beton podczas twardnienia wydziela pewne ilości ciepła – nagrzewa się.

W przypadku elementów masywnych (np. fundamenty), temperatura wewnątrz może dochodzić do kilkudziesięciu stopni, natomiast na powierzchni jest kilka stopni wyższa od temperatury otoczenia. Powoduje to znaczne naprężenia termiczne i w efekcie spękanie betonu.

Z tego powodu w tego typu elementach wskazane jest stosowanie betonów o wolnym narastaniu wytrzymałości i stosunkowo niewielkiej ilości wydzielanego ciepła (np. XtraBET). W elementach cienkościennych (np. ściany) bardziej wskazane są betony o szybszym narastaniu wytrzymałości i wysokiej ilości wydzielanego ciepła (np. PROMPTIS) – jest to szczególnie istotne podczas betonowania w okresach niższych temperatur (jesień, zima).

Nie wiesz ile betonu powinieneś zamówić na strop, fundamenty czy schody? Oblicz to za pomocą naszego kalkulatora!

Pamiętaj jednak, że prawidłowy wybór odpowiedniego produktu to skomplikowany proces. Dobierając beton należy wziąć pod uwagę zarówno właściwości mieszanki dostarczanej na budowę jak i późniejsze warunki pracy betonu (tzw. klasy ekspozycji). Z tego powodu przed dokonaniem ostatecznej decyzji zawsze skonsultuj się z naszym doradcą – to nic nie kosztuje, a będziesz mieć pewność dokonania właściwego wyboru.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt