Kruszywo ogrodowe ozdobne – dlaczego warto zastosować je w swoim ogrodzie?

Zanim kupisz beton

Kruszywo ogrodowe – zastosowanie i rodzaje

Urządzanie ogrodu jest czynnością niezwykle pracochłonną, a zarazem wymagającą specjalistycznej wiedzy. Przestrzeń zielona wokół domu może być zaprojektowana w różnoraki sposób. Warto podczas planowania zieleni pomyśleć o nawierzchni ścieżek ogrodowych. Kruszywo ogrodowe doskonale wygląda w ogrodzie każdego typu. Czy jest to ogród tradycyjny, czy też utrzymany w charakterze nowoczesnej stylizacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów kruszywa ogrodowego.

Techniczne nazwy kruszyw ogrodowych odpowiednich na ścieżki ogrodowe to: żwir, grys, tłuczeń, kliniec oraz pospółka. Do wykonania nawierzchni kamiennych najczęściej wybierane są: granit, marmur, sjenit, łupki, bazalt, porfir oraz piaskowiec.

Kruszywo ogrodowe na nawierzchnie

Często jednak spotykane są opinie o nietrwałości oraz trudnościach w utrzymaniu (np. konieczna walka z chwastami). Problemów możemy uniknąć, układając pod spodem warstwę geowłókniny. Kruszywo ogrodowe wymaga stosowania obrzeży, najlepiej w tym charakterze sprawdzą się obrzeża drewniane. Na ścieżki spacerowe najlepsza będzie frakcja 16-32 mm – kruszywo ozdobne łatwo się klinuje. Stabilność nawierzchni z kruszywa jest zapewniona. Poruszanie się po takich alejkach może ułatwić połączenie nawierzchni z kruszywa ogrodowego np. z płytami kamiennymi lub brukiem drewnianym.

Zaletą ścieżek z kruszywa ogrodowego jest bardzo dobra przepuszczalność wody. Nawet po ulewnym deszczu nie tworzą się na nich kałuże.

Kruszywo ogrodowe na ogrodzenie

Kolejnym i bardzo efektowym sposobem wykorzystania kruszywa ozdobnego w ogrodzie jest ogrodzenie.

Ostatnio bardzo popularnym ogrodzeniem stały się gabiony. Wyróżniają się bowiem na tle tradycyjnych rozwiązań oryginalnością, a przy tym są praktycznym elementem ogrodu. Nie sprawdzą się najpewniej w ogrodach o nowoczesnej stylistyce. Czym w ogóle są gabiony? Najprościej ujmując są to kosze ze stalowej siatki wypełnione różnymi materiałami, najczęściej kruszywem ogrodowym, kamieniami, szkłem, drewnem.

Kruszywa ogrodowe ozdobne są czymś trwałym, tajemniczym i przyciągającym naszą uwagę. Doskonale pasują do innych materiałów używanych do kształtowania przestrzeni wokół domu, ale przede wszystkim podkreślają piękno roślin.

Kruszywa ogrodowe nigdy nie wyjdą z mody. Dzięki ich niepowtarzalnemu wyglądowi i charakterowi dowolnie możemy kształtować wygląd przestrzeni wokół naszego domu.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt