Czy beton architektoniczny na kominek to dobry wybór?

Czy beton architektoniczny na kominek to dobry wybór?

W większości nowopowstałych domów jednorodzinnych spotyka się różnego rodzaju kominki. Jest to bardzo popularne rozwiązanie dekoracyjne, ale także praktyczne – jako część instalacji ogrzewania. Kominki prezentują się w różnego rodzaju wykończeniu, obudowie czy konstrukcji. Jednym z coraz regularniej pojawiającym się sposobem obudowy kominka w domach, ale nie tylko, jest obudowa wykonana z betonu architektonicznego.

Co to jest beton architektoniczny?

Betonem architektonicznym nazywamy mieszankę betonową przeznaczoną do wbudowania na element konstrukcyjny i nie tylko, który po rozszalowaniu nie zostaje malowany, tynkowany czy też oklejany różnego rodzaju okładzinami dekoracyjnymi typu np. płytki. Beton architektoniczny może spełniać różnorodne parametry wytrzymałościowe w zależności od potrzeb zamawiającego. Do produkcji betonu architektonicznego wykorzystuje się takie same składniki jak przy betonach zwykłych, czyli: woda, cement, kruszywa. Dodatkiem są składniki chemiczne, które powodują, że mieszanka betonowa staje się bardziej plastyczna i urabialna, co pozwala na szczelne wypełnienie szalunków, gęstego i urozmaiconego ożebrowania zbrojenia bez powstawania pustych przestrzeni.

Jakie możliwości daje beton architektoniczny przy budowie kominka?

Biorąc pod uwagę tylko techniczne właściwości betonu architektonicznego możemy być pewni, że kominek z niego wykonany będzie solidną konstrukcją o dużej wytrzymałości na wszelkie zagrożenia różnic temperatur czy obciążeń, która z powodu braku raków, czyli pustych przestrzeni, które mogłyby pełnić rolę izolatora, będzie dobrym przywodzicielem cieplnym. Natomiast chcąc przeanalizować efekt estetyczny, pomijając dyskusję o gustach, beton architektoniczny na kominek pozwala ponieść się wodzom fantazji. Głównie dlatego, że przy tworzeniu mieszanki betonu architektonicznego możemy pokusić się o jej zabarwienie dowolnym barwnikiem, regulując ilość dodatków chemicznych typu plastyfikatory jak i sposobu zagęszczania a także możemy prowadzić grę ilością raków na licu naszego kominka. Nie sposób przy betonach architektonicznych nie wspomnieć o szalunkach, które także umożliwiają uzyskanie żądanego przez zamawiającego efektu wizualnego, nadając każdej powierzchni niepowtarzalny charakter.

Podsumowując, jaki beton architektoniczny na kominek wybrać?

Odpowiadając na zadane w tytule pytanie powinniśmy podpowiedzieć twierdząco. Bawiąc się betonami architektonicznymi mamy nieograniczone możliwości. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przy realizacji korzystać ze sprawdzonych wykonawców i dostawców mających duże doświadczenie jak np. producent betonu firma CEMEX Polska, która w swojej ofercie posiada wiele produktów np. beton architektoniczny DECO ARCH.

 

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.