Beton asfaltowy a beton cementowy – co lepsze na budowę drogi?

Beton asfaltowy a beton cementowy – co lepsze na budowę drogi?

Beton asfaltowy oraz beton cementowy to dwie grupy materiałów szeroko stosowane do budowy dróg, jednak dyskusja nad tym który z tych materiałów jest lepszy do budowy drogi trwa od wielu lat i wydaje się być nadal nie rozstrzygnięta. Spojrzymy zatem czym charakteryzują się te materiały w kontekście ich przydatności do budowy dróg:

Cechy nawierzchni wykonanej z betonu cementowego

 • Odporna na koleinowanie
 • Sztywna
 • Jasna barwa
 • Bardzo trwała
 • Wymaga dylatowania
 • Niepalna
 • Łatwa w recyklingu (może zostać pokruszona i użyta ponownie jako podbudowa lub kruszywo do produkcji betonu)

Cechy nawierzchni wykonanej z betonu asfaltowego

 • Podatna na koleinowanie
 • Elastyczna
 • Ciemna barwa
 • Nie wymaga dylatowania
 • Palna

Biorąc pod uwagę powyższe cechy materiałów używanych do budowy dróg, trudno określić który materiał jest lepszy a który gorszy, gdyż zależy to od warunków pracy takiej nawierzchni. Z pewnością droga zbudowana z betonu cementowego będzie bardzo trwała i odporna na koleinowanie nawet przy dużych obciążeniach. Dodatkowo jej jasna barwa mniej męczy kierujących podczas nocnych podróży a jej niepalność decyduje o tym że jest obowiązkowo stosowana jako nawierzchnia w tunelach.

Droga zbudowana z betonu asfaltowego jest elastyczna zatem lepiej sprawdza się w miejscach gdzie ta elastyczność jest wymagana tj. w rejonach szkód górniczych a także jako nawierzchnia na wiaduktach i mostach – podatność betonu asfaltowego na odkształcenia jest w tych przypadkach bardzo pożądane.

Podsumowując zatem i odpowiadając na pytanie czy na budowę drogi lepszy beton asfaltowy czy beton cementowy trudno jednoznacznie wskazać faworyta. Biorąc pod uwagę cechy drogi zbudowanej z betonu cementowego wydaje się że ten rodzaj nawierzchni sprawdzi się w większości przypadków na polskich drogach wyróżniając się przede wszystkim trwałością oraz pozytywnym wpływem na bezpieczeństwo użytkowników.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.