Beton B20 (C16/20) – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Beton B20 (C16/20) – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Przy budowie domu najczęściej wykorzystywanym materiałem jest beton. Często podczas rozmów czy to z wykonawcą, kierownikiem czy inspektorem padają określenia klas betonów typu beton B10, beton B15, beton B20, itd. Z nich wszystkich najbardziej uniwersalnym, o szerokiej gamie zastosowania, jest beton B20.

Co oznacza klasa betonu B20 (C16/20)?

Oznaczenie betonu B20 jest to oznaczenie wg starej normy i oznacza beton zwykły (gęstość w stanie suchym od 2 000 kg/m3 do 2 600 kg/m3) o wytrzymałości na ściskanie minimum 20 MPa po 28 dniach dojrzewania, badany na próbce sześciennej. Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej została wprowadzona zmiana oznaczeń klas wytrzymałości betonów i metodologia ich badania. Obecnie badania przeprowadza się na walcach oraz kostkach sześciennych. I tak dla starej klasy B20 obecnie stosuje się oznaczenie C16/20. Gdzie C jest oznaczeniem betonu zwykłego, 16 oznacza wytrzymałość min. 16 MPa na próbce walcowej a 20 wytrzymałość min. 20 MPa na sześcianie. Wytrzymałości badane są w obu przypadkach po upływie 28 dni.

Gdzie można zastosować beton B20 (C16/20)?

Jak wspomnieliśmy na wstępie beton B20 (C16/20) jest betonem o bardzo szerokich możliwościach zastosowaniach. Tego typu mieszankę betonową można zastosować na każdym etapie budowania domu. Począwszy od wylewania stop fundamentowych, płyt fundamentowych czy samych fundamentów poprzez podbudowy, ściany, słupy, nadproża, wieńce, tarasy a skończywszy na schodach i stropach. Oczywiście to czy ma być to beton B20 (C16/20) warunkują czynniki zewnętrzne jak grunt, teren czy przewidywane obciążenie na dany element budynku. Jednak przeważnie o tym wszystkim decyduje projektant, który dzięki swoim wyliczeniom wskaże gdzie zastosować beton B20 (C16/20).

Zaufajmy specjalistom w danej dziedzinie

Podsumowując, beton B20 (C16/20) jest mieszanką betonową często wykorzystywaną w budownictwie. Można spotkać się na różnych portalach internetowych ze wskazówkami sugerującymi wytwarzanie betonu B20 (C16/20) w sposób tradycyjny – w betoniarce. Jednakże zalecamy nie podejmować takiego ryzyka przy budowie domu i skorzystać z wyspecjalizowanych, profesjonalnych i skomputeryzowanych wytwórni betonu towarowego CEMEX. Nasze wytwórnie w swojej ofercie mają produkty dedykowane do budownictwa jednorodzinnego jak beton konstrukcyjny XtraBET czy gotowa zaprawa murarska XtraMUR. Jednocześnie zapewniają profesjonalne doradztwo techniczno-produktowe.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

Masz pytanie? Napisz do nas!

Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

Informacja o przetwarzaniu danych
Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.