Jaki beton na balkonie sprawdzi się najlepiej?

Jaki beton na balkonie sprawdzi się najlepiej?

Balkon to element budynku służący zwykle do celów rekreacyjnych i wypoczynku i rzadko zastanawiamy się na etapie budowy, jak powinien być poprawnie wykonany oraz jakiego betonu użyć do jego konstrukcji. W praktyce budowlanej beton na balkon stosuje się taki sam jak do budowy stropu. Należy sobie jednak zadać pytanie w jakich warunkach w przyszłości będzie pracowała płyta balkonowa, lub wierzchnia warstwa balkonu.

Podstawowe parametry betonu na balkon

 • Wytrzymałość na ściskanie

Podstawowymi parametr betonu na balkon to wytrzymałość na ściskanie. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – na balkon zwykle stosowany jest taki sam beton jak na płytę stropową, zatem w większości przypadków beton na balkon ma klasę wytrzymałości na ściskanie C16/20. Kluczowym czynnikiem wpływającym na nośność balkonu ilość zbrojenia i jego rozmieszczenie w przekroju płyty – tutaj często dochodzi do błędów na etapie wykonawstwa – przed przystąpieniem do zbrojenia płyty balkonowej należy zawsze dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną.

 • Klasa ekspozycji

Klasa ekspozycji betonu na balkon jest szczególnie istotnym parametrem. Na etapie projektowania oraz wykonania balkonu należy określić jego przyszłe warunki pracy i zamówić odpowiedni beton. Zatem co należy wziąć pod uwagę?

Kluczowa jest informacja czy beton płyty balkonowej będzie narażony na czynniki atmosferyczne – tj. jeśli płyta balkonowa nie będzie odizolowana termicznie, oraz nie będzie na niej hydroizolacji wtedy beton na balkonie jest narażony na zawilgocenie a przede wszystkim na destrukcyjne działanie mrozu. W takim przypadku zastosowanie na balkonie betonu identycznego jak na stropie naszego domu z pewnością doprowadzi do jego łuszczenia i postępującej korozji mrozowej – w takim przypadku należy zastosować napowietrzany beton w klasie ekspozycji XF3.

W przypadku kiedy płyta balkonowa będzie odizolowana od czynników zewnętrznych i nie będzie stanowiła wierzchniej ostatecznej warstwy – z powodzeniem możemy zastosować beton, który jest przeznaczony również do wykonania stropów (o ile w dokumentacji technicznej obydwa rodzaje betonów mają takie same parametry).

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.