Jaki beton na chudziaka wybrać oraz do czego i jak go stosować?

Jaki beton na chudziaka wybrać oraz do czego i jak go stosować?

Beton na chudziaka (inaczej chudy beton) to zwykle beton o niskich klasach wytrzymałości, tzn. do B15.

Przyjrzymy się bliżej definicji chudego betonu, jego zastosowaniom i cenie. Ponieważ jest to beton niższej klasy wytrzymałości jest tańszy od betonów konstrukcyjnych, jednak należy pamiętać, że nawet jako tzw. „chudziak” spełnia on ważną rolę podczas wznoszenia budowli i nie powinniśmy lekceważyć jakości takiej mieszanki ryzykując zakup w miejscu uprzednio nie zweryfikowanym.

Zastosowania chudziaka

Zastosowanie betonu chudego to głównie osadzanie elementów dróg, chodników, alejek oraz wyrównanie i stabilizacja podłoża pod elementy nośne takie jak:

 • stopa, ława lub płyta fundamentowa
 • podkład pod posadzkę
 • szlichta

Jaką grubość powinien mieć beton na chudziaka?

Jaką grubość powinien mieć chudy beton? Jedni mi mówią, że max 3 cm, inni, że minimum 6 cm a jeszcze inni, że odpowiednie będzie 10 cm. Chudziak ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża, a jego grubość zależy od lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się, że optymalne będzie 8 – 10 cm.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.