Beton komórkowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Zanim kupisz beton

Co to jest beton komórkowy? To materiał budowlany bardzo często stosowany w budownictwie ze względu na swoje bardzo dobre parametry. Beton komórkowy jest betonem lekkim, który otrzymywany jest poprzez wprowadzenie gazu i zamknięcie go wewnątrz matrycy cementowej. W wyniku takiej operacji powstają niewielkie pory zwane komórkami. Beton komórkowy został opatentowany w 1924 roku w Szwecji, a w latach trzydziestych XX wieku został wprowadzony do masowej produkcji.

Technologia betonu komórkowego

Istnieje kilka technologii produkcji betonu komórkowego, które związane są ze sposobem wprowadzenia powietrza. Może się to odbywać poprzez reakcję chemiczną – najczęściej wykorzystywany jest proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton).

W pierwszym przypadku produkcją takiego betonu zajmują się zakłady prefabrykacji produkujące gotowe elementy ścienne przede wszystkim bloczki z betonu komórkowego z którego budowane mogą być ściany zarówno nośne jak i działowe. Uzyskanie końcowych parametrów najczęściej odbywa się w wyniku autoklawizacji czyli procesu hydrotermalnej obróbki materiału w atmosferze nasyconej pary wodnej w odpowiedniej temperaturze i pod określonym ciśnieniem.

Pianobeton z kolei produkowany jest na wytwórniach betonu towarowego i dostarczany na budowę w postaci plastycznej bądź płynnej. Przykładem takiego betonu jest pianobeton INSULARIS PIANO firmy CEMEX.

Zastosowanie betonu komórkowego

Betony komórkowe mają zastosowanie przede wszystkim jako materiały izolacyjno-konstrukcyjne, izolacyjne, a czasami wypełniające.

Pianobetony najczęściej wykorzystywane są zamiast styropianu lub styroduru pod wylewkę oraz na warstwy izolująco – wyrównujące na dachach i stropach.

Betony komórkowe charakteryzują się:

  • niskim przewodnictwem cieplnym czyli wysoką termoizolacyjność pozwalającą oszczędności energii
  • niską masą własną pozwalającą odciążyć budowlę
  • odpornością ogniową
  • niewielką wytrzymałością na ściskanie
  • łatwością w obróbce

Odpowiedni dobór rodzaju betonu komórkowego jest uzależniony zatem przede wszystkim od jego przeznaczenia.

Beton komórkowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt