Beton lekki – jak go wykonać i gdzie zastosować?

Beton lekki – jak go wykonać i gdzie zastosować?

Czym jest beton lekki?

Na różnego rodzaju forach internetowych znajduje się wiele porad jak przygotować beton lekki. Wykonanie betonu lekkiego teoretycznie jest bardzo łatwe ale czy aby na pewno?

Technologia wykonania betonów lekkich jest skomplikowana i wymaga dużej wiedzy na ten temat. Ten rodzaj betonu ma całkiem inny skład niż beton zwykły. W betonach lekkich poza szczególnymi przypadkami praktycznie nie ma tradycyjnego kruszywa np. żwirowego, a ponieważ kruszywo w betonie stanowi zazwyczaj 65-80% objętości to ciężar betonu jest dużo niższy. W betonach lekkich funkcję „kruszywa” pełnią najczęściej kulki ze styropianu, piana techniczna lub kruszywa lekkie.

Gdzie zastosować betony lekkie?

Betony te mają zastosowanie przede wszystkim jako warstwy izolacyjne, wypełniające czasami izolacyjno-konstrukcyjne. Najczęściej wykorzystywane są zamiast styropianu pod posadzkę oraz na warstwy spadkowe na dachach i stropach. Pomimo, iż betony lekkie najczęściej nie pełnią funkcji konstrukcyjnej spełniają szereg ważnych ról wśród których wymienić należy:

 • termoizolacyjność pozwalającą na oszczędności energii
 • niski ciężar pozwalający np. odciążyć stropy
 • izolacyjność akustyczną pozwalającą na lepsze tłumienie dźwięków

Oczywistym jest fakt, iż uzyskanie powyższych właściwości jest uzależnione od odpowiedniego doboru rodzaju betonu lekkiego i prawidłowego wykonania. Betony lekkie charakteryzują trzy podstawowe właściwości: masa własna czyli gęstość betonu oraz związane z nią wytrzymałość na ściskanie oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Odpowiedni dobór parametrów jest zatem kompromisem między nimi.

Jaki beton lekki wybrać?

Jako podkład pod wylewkę z ogrzewaniem podłogowym idealnym betonem lekkim będzie pianobeton INSULARIS PIANO. Jest on produkowany przez firmę CEMEX i charakteryzuje się bardzo dużą płynnością i doskonałymi parametrami użytkowymi potwierdzonymi badaniami.

Natomiast do wyprofilowania spadków na stropach najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie betonu lekkiego na bazie granulatu styropianowego np. styrobeton INSULARIS EPS. Co jest bardzo istotne z punktu widzenia organizacji dalszych prac pomimo stosunkowo niskiej, w porównaniu do betonów zwykłych, wytrzymałości betonu na ściskanie w obu przypadkach można po tych betonach lekkich chodzić już po 1-3 dniach.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.