Beton na taras – jaki wybrać?

Beton na taras – jaki wybrać?

Jaki beton na taras wybrać?

Zapewne wielu inwestorów zastanawia się, jaki beton na taras wybrać. Prawidłowo wykonany i ładny taras jest chlubą gospodarza i ozdobą domu. Pomimo mnogości dostępnych rozwiązań jednym z najczęściej stosowanych jest betonowy taras wykończony płytkami. Budowa takiego tarasu wcale nie jest prosta, a niewłaściwie wykonany może przysporzyć wiele problemów. Tak więc często pojawiają się pytania: czy jest on odporny na warunki atmosferyczne lub jaki beton zastosować na taras pod płytki?

Taras zewnętrzny narażony jest na opady deszczu, cykliczne zamarzanie i rozmarzanie zalegającego śniegu czy naprężenia spowodowane ruchami gruntu. Prawidłowo zaprojektowany oraz wbudowany beton na taras pod płytki jest tylko jednym z elementów koniecznym do osiągnięcia założonego celu.

Płytę betonową na taras pod płytki wykonuję się na odpowiednio przygotowanej podbudowie. Podłoże powinno być odpowiednio mocne i stabilne. Najczęściej jest to zagęszczona pospółka lub piasek. Płytę betonową o grubości minimum 12 cm należy wykonać z betonu mrozoodpornego klasy C30/37 XC4,XF1 zbrojonego siatką o drucianą o średnicy pręta 5 mm o oczkach 15 x 15 cm.

O czym powinniśmy pamiętać wylewając beton na taras?

Każdy taras na płycie betonowej wykończony płytkami musi mieć min. 2% spadek w kierunku ogrodu. Warto zadbać o to podczas wylewania betonu na taras, gdyż jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to późniejsze wykonanie może być nawet dziesięciokrotnie droższe. Poziom wierzchni płyty tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni jego płaszczyzna była kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do wnętrza budynku. Koniecznym jest również wykonanie dylatacji obwodowej oddzielającej płytę tarasu od konstrukcji domu. Najlepiej wykonać ją z 2-centymetrowej warstwy styropianu. Jeśli taras jest duży, należy wykonać dylatację jego wierzchnich warstw, która zapobiegnie pękaniu płytek.

Na warstwę spadkową betonu na taras nałożyć należy izolację czyli np. folię w płynie. Do układania płytek należy używać elastycznych zapraw klejowych i zapraw do fugowania przeznaczonych do stosowania na dworze.

Należy również pamiętać, że oprócz aspektów wizualnych płytki na taras z betonu muszą być przede wszystkim mrozoodporne, wytrzymałe na ścieranie i nieśliskie.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.