Beton napowietrzony – co o nim wiemy?

Beton napowietrzony – co o nim wiemy?

Co to jest beton napowietrzony?

Beton napowietrzony jest specjalnym rodzajem betonu do którego wprowadzone jest powietrze. Przyjmuje się, że mieszanka betonowa, czyli beton w stanie niezwiązanym zawierający powyżej 4% powietrza jest mrozoodporny. Nie jest to jednak zwykłe „powietrze”, ale specjalne pęcherzyki, które muszą być w odpowiednich rozmiarów, odpowiedniej ilości i odległości między sobą. Pęcherzyki te wprowadzane są za pomocą domieszki napowietrzającej. Istnieje kilka rodzajów domieszki napowietrzającej, które możemy podzielić na 3 podstawowe grupy: syntetyczne, półsyntetyczne i organiczne. Domieszka z kolei musi być kompatybilna z cementem zastosowanym do produkcji betonu. Tak więc napowietrzenie betonu, chociaż wydaję się procesem stosunkowo łatwym, niesie za sobą spore ryzyko.

W jakim celu napowietrzamy beton?

Najkrócej rzecz ujmując beton jest napowietrzany w celu uzyskania przez niego mrozoodporności. Ze względu na klimat w jakim żyjemy jest to bardzo ważny parametr. Z punktu widzenia trwałości betonu najbardziej niekorzystne warunki to wielokrotne przechodzenie betonu przez 0oC. Dlatego też warunki dla betonu w Polsce są dużo trudniejsze niż np. w państwach skandynawskich, gdzie najczęściej jest dużo niższa temperatura zimą ale występują tylko dwa przejścia przez 0oC – jesienią i później na wiosnę. Jak wiadomo woda zmieniając swój stan skupienia z płynnego w stały zwiększa swoją objętość o około 8%. W betonie pozostaje niewielka ilość „wody” czy raczej roztworu wodnego, który przy każdym przejściu przez 0oC zwiększa objętość i może doprowadzić do destrukcji betonu. Pęcherzyki powietrza wprowadzone za pomocą domieszki do betonu powodują, że beton nie jest rozsadzany od wewnątrz, gdyż kompensują zmiany objętości wody.

O czym powinniśmy pamiętać?

Pamiętać należy oczywiście, że samo nawet prawidłowe napowietrzenie betonu nie gwarantuje, że beton będzie mrozoodporny. Aby beton był mrozoodporny jego skład i składniki muszę być odpowiednio dobrane przede wszystkim: musi być zastosowane kruszywo mrozoodporne i musi być odpowiedni stosunek wodno-cementowy. Odpowiedzialny producent betonu pomoże dobrać beton napowietrzony pod konkretne zastosowanie.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.