Jaki beton na ogrodzenie wybrać, by było ono wytrzymałe?

Jaki beton na ogrodzenie wybrać, by było ono wytrzymałe?

Pytanie jaki beton na ogrodzenie zastosować nurtuje zapewne niemal każdego inwestora budującego dom. I jest ono dlatego częste i trudne, gdyż, o ile podczas budowy domu, parametry betonu umieszczone są w projekcie, o tyle ogrodzenia często są wznoszone sposobem gospodarczym bez dokumentacji projektowej. Dodatkowym problem pojawiającym się na tym etapie zagospodarowania działki jest fakt, że ogrodzenia są uznawane jako elementy mało ważne z punktu widzenia konstrukcyjnego, a kluczowym parametrem jest to że mają wyglądać ładnie. Takie podejście generuje szereg błędów i kłopotów związanych przede wszystkim z trwałością ogrodzeń.

Czy beton na ogrodzenia wpływa na trwałość?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – TAK, jednak z uwagą, że podczas budowy ogrodzeń dochodzi do szeregu błędów, których nawet najlepiej dobrany beton nie pomoże i dochodzi do uszkodzenia ogrodzenia. Najczęściej spotykanym błędem jest posadawianie fundamentu ogrodzenia powyżej strefy przemarzania gruntu. Taka sytuacja prowadzi do spękań przęseł ogrodzenia zwykle w ich środkowej części, gdyż całe ogrodzenie jest cyklicznie podnoszone wraz z fundamentem przez zamarzający grunt, a następnie nierównomiernie osiada w czasie odwilży.

Kolejnym częstym błędem jest brak pielęgnacji betonu na ogrodzenie. Taka sytuacja prowadzi do poprzecznych spękać fundamentu, znacznego obniżenia trwałości oraz przyczepności kolejnych warstw ogrodzenia wskutek złuszczania się powierzchni fundamentu.

Jaki beton na ogrodzenie wybrać?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule niniejszego tematu, na fundamenty zbrojone, należy stosować beton w klasie ekspozycji XC2 o wytrzymałości na ściskanie C20/25, natomiast w przypadku narażenia elementów betonowych na oddziaływanie deszczu i mrozu (np. elewacyjny beton na ogrodzenie), powinien być to beton w klasie C25/30 XF1.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.