Jaki beton ozdobny na ścianę wybrać?

Jaki beton ozdobny na ścianę wybrać?

Od kilku sezonów w aranżacji wnętrz króluje styl industrialny, którego głównymi wyznacznikami są surowe materiały. Wśród nich najpopularniejszy jest beton. Wiele osób ceni go za uniwersalność i wyjątkowy efekt dekoracyjny, jaki można osiągnąć przy jego użyciu. Aby ten szczególny materiał wykończeniowy rzeczywiście dopełniał wnętrza dodając im charakteru, warto sięgnąć po specjalny, monolityczny beton dekoracyjny na ścianę.

Beton ozdobny – rodzaje

W obecnych czasach beton coraz częściej, oprócz funkcji konstrukcyjnych, ma pełnić również funkcję ozdobną. Istnieje cała gama betonów architektonicznych czy też licowych, które są dekoracyjne.

Mogą to być:

W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, beton ozdobny może mieć odpowiednią fakturę, barwę, estetykę. W przypadku faktury, beton może być gładki lub chropowaty, pozbawiony porów lub wręcz przeciwnie – z dużą ilością pęcherzy i nieciągłości, może być wykończony przez polerowanie, odcisk matrycowy (stemplowanie, tzw. Pressbeton), piaskowanie, groszkowanie czy też spłukiwanie. Często stosuje się fakturę naturalnego drewna, uzyskiwaną bądź przez szalunek z naturalnych desek, bądź przez specjalne matryce montowane w szalunkach. Najczęściej pojawiające się barwy betonu ozdobnego, obok naturalnej – szarej, to odcienie piaskowe, jasnoszare do białego, czerwone, brązowe, czy ciemnoszare do grafitowego i czarnego. Paleta możliwych faktur i kolorów jest bardzo szeroka.

Beton na ścianie – efekt dekoracyjny

Beton na ścianie podkreśla surowy charakter wnętrza, dlatego idealnie wpisuje się w najmodniejszy od kilku sezonów styl industrialny. Jest więc obowiązkowym elementem wykończeniowym w każdym lofcie. Beton dekoracyjny świetnie komponuje się ze szkłem i metalem, ale by nieco ocieplić aranżację, śmiało można dodać do niej naturalne drewno. Na szarej, betonowej ścianie można też pięknie wyeksponować zielone rośliny doniczkowe. W ten sposób uda się nawiązać do kolejnego trendu w aranżacji wnętrz, jakim jest urban jungle. Oba style – industrialny i miejska dżungla, idealnie się uzupełniają i harmonizują ze sobą, tworząc wyjątkowe wnętrze o oryginalnym charakterze.

Beton dekoracyjny często wykorzystuje się też do wykończenia obudowy kominka. Połączenie zimnego betonu z ciepłym ogniem daje bardzo ciekawy efekt wizualny.


Co uwzględnić, wybierając beton na ścianę?

W przypadku betonu ozdobnego na ścianę, należy rozważyć, w jakich warunkach ma „pracować” i jaką, poza ozdobną, ma pełnić funkcję. Prawidłowo dobrany materiał, np. na ogrodzenie zewnętrzne, będzie różnił się składem od betonu ozdobnego przeznaczonego na ścianę wewnętrzną. Przy wyborze betonu ozdobnego na ścianę należy więc postawić sobie kilka pytań:

 • Jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć?
 • Czy będzie to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna?
 • Jaka jest grubość ściany?
 • Jakie są wymiary ściany?
 • Jaki będzie sposób wbudowania?

Po uzyskaniu tych informacji, technolog betonu może rozpocząć pracę nad projektowaniem receptury betonu lub też doborem z receptur już istniejących. Pamiętać jednak należy, że w przypadku każdego betonu architektonicznego, sam dobór składników nie gwarantuje uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aby beton był faktycznie ozdobny, konieczna jest współpraca wszystkich stron procesu budowlanego, a więc inwestora, projektanta, wykonawcy, dostawcy betonu, dostawcy szalunków i środków antyadhezyjnych. Dobrą praktyką jest wykonanie tzw. mock-up’u, czyli makiety – próbki elementu w mniejszej skali. W przypadku ściany z betonu ozdobnego, najczęściej odbywa się to poprzez wykonanie segmentu jednej ze zwykłych, „nie-architektonicznych” ścian w takiej technologii, w jakiej miałby być wykonany beton ozdobny. Pozwala to na wychwycenie i wyeliminowanie większości problemów, a tym samym znacznie przybliża nas do uzyskania oczekiwanego efektu. Nierzadko konieczne jest wykonanie dwóch lub więcej tego typu prób przed uzyskaniem pełnej gotowości do wykonania faktycznego betonu dekoracyjnego. W tego typu realizacjach szczególnie warto skorzystać z usług doświadczonego producenta betonu. Należy również pamiętać, że beton ozdobny jako ostateczna powierzchnia wykończeniowa powinien posiadać ochronę przez zabrudzeniami. Warto więc zastosować specjalistyczny impregnat, który zabezpieczy przez wnikaniem zanieczyszczeń w ścianę oraz ułatwi ewentualne czyszczenie.

W jakim wnętrzu najlepiej prezentuje się beton dekoracyjny? Inspiracja

Surowe ściany z wykorzystaniem betonu dekoracyjnego będą się bardzo dobrze prezentować w nowoczesnych, utrzymanych w industrialnym stylu wnętrzach. Świetnie sprawdzą się w przedpokoju, który stanowi naturalne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a jego  zewnętrzem oraz w rozległych holach czy na klatkach schodowych. Warto, aby wybrane pomieszczenie było względnie duże, aby można było spojrzeć na taką dekorację z dystansu. Beton, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się chłodny w odbiorze, doskonale prezentuje się również w przytulnych i nowoczesnych salonach. Stanowi kontrapunkt dla tradycyjnie kojarzonych z tego typu pomieszczeniami miękkich mebli wypoczynkowych i puszystych dywanów. Jest akcentem dodającym wnętrzu smaku i wyrafinowania oraz podkreślającym indywidualny styl mieszkańców.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.