Beton na podwórku – jaki sprawdzi się najlepiej?

Beton na podwórku – jaki sprawdzi się najlepiej?

Trwałość betonu na podwórku

Beton na podwórku jest narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne, czyli deszcz, mróz. Dlatego nie można zastosować zwykłego betonu, jeżeli oczekuje się trwałości, braku spękań i wykruszeń. Beton na podwórko powinien być mrozoodporny, a to oznacza zastosowanie specjalnego składu, materiałów wyższej jakości oraz specjalnych domieszek chemicznych.

Wytrzymałość betonu na podwórku

Drugą kluczową cechą betonu na podwórko jest jego wytrzymałość na ściskanie i związana z nią wytrzymałość na rozciąganie. Podstawowy parametr betonu to klasa wytrzymałości, opisująca wytrzymałość na ściskanie badaną na próbkach laboratoryjnych.
Kluczowe jednak pozostają parametry wymagane przez klasy ekspozycji. Prawda jest taka, że większość betonów nawierzchniowych ma tak skonstruowany skład, że osiągają klasę wytrzymałości nie niższą niż C30/37.

Konstrukcja nawierzchni a beton na podwórku

Niemniej ważna od parametrów betonu użytego na podwórko jest konstrukcja nawierzchni, czyli podbudowa, grubość samej warstwy betonowej, a także rozkład dylatacji. Beton jest materiałem podatnym na skurcz, dlatego nie można wykonywać z niego ogromnych powierzchni bez podzielenia ich na mniejsze pola. Dylatacje powinny zostać tak zaprojektowane, aby uzyskać podział na prostokąty zbliżone do kwadratów. Długość boku powinna mieścić się w granicach 20- do 25-krotności grubości płyty. Dobrze zagęszczona podbudowa zabezpieczy przed pękaniem pod wpływem miejscowego obciążenia (na przykład na wjeździe na posesję). Grubość nie powinna wynosić mniej niż 10 cm.

Estetyka betonu na podwórku

Beton na podwórko może być zwykłym, szarym betonem. Ale można też wykonać pewne zabiegi, które go uatrakcyjnią. Szczotkowanie polega na przetarciu niestwardnianego jeszcze betonu szczotkami o sztywnym włosiu, co nadaje mu szorstkość i estetyczny wygląd. Każdy beton, również ten na podwórko, można zabarwić dodając do mieszanki pigment o niemal dowolnym kolorze. W ten sposób wykonujemy mieszanki betonowe do wykonywania nawierzchni – beton barwiony DECO COLLORE.

Jednak najbardziej atrakcyjną formą nawierzchni betonowej jest beton z eksponowanym kruszywem DECO STONE. Taki beton na podwórko robi wrażenie na każdym. Do wyboru jest wiele rodzajów faktur, zależnych od typu zastosowanego kruszywa. Wybrać można również kolor mieszanki betonowej. Po jej ułożeniu mieszankę zaciera się na gładko, następnie nakłada się specjalny środek zatrzymujący twardnienie wierzchniej warstewki, a następnego dnia spłukuje się ją za pomocą wody pod ciśnieniem. W efekcie otrzymujemy piękną nawierzchnię przypominającą żwirowe aleje, za to trwałą i twardą jak skała, czyli jak beton.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.