Beton półsuchy – kiedy i jak się go stosuje?

Beton półsuchy – kiedy i jak się go stosuje?

Beton półsuchy, to wariant betonu, który zdecydowanie różni się konsystencją w chwili dostawy na budowę w porównaniu z betonami standardowymi. Dodatkowo, beton półsuchy ma nieco odmienny zakres zastosowań, w porównaniu z pozostałymi rodzajami betonu.

Jakie są główne obszary zastosowań betonu półsuchego?

Głównym obszarem zastosowań tego rodzaju betonu są prace związane ze stabilizacją gruntu pod wszelkiego rodzaju konstrukcje budowlane – jest to warstwa stanowiąca swoistą barierę pomiędzy betonem konstrukcyjnym a gruntem. Ze względu na swą stosunkowo niską wytrzymałość oraz większą porowatość, betony półsuche nie są betonami konstrukcyjnymi – to znaczy że nie mogą być używane np. bezpośrednio jak materiał do konstrukcji żelbetowych ław fundamentowych.

Podsumowując, główne obszary zastosowań betonów półsuchych to:

 • warstwa wzmacniająca podłoże, przed ułożeniem ław fundamentowych
 • warstwa wzmacniająca podłoże pod posadzki
 • warstwa wzmacniająca i wyrównująca podłoże pod nawierzchniami, np. z kostki brukowej
 • warstwa wyrównawczo wzmacniająca pod krawężniki i obrzeża betonowe

Jak sama nazwa wskazuje, beton półsuchy ma konsystencję nie płynną, a raczej zbliżoną do konsystencji nawilżonego, przepuszczalnego gruntu. Taka konsystencja niesie ze sobą szereg korzyści, mianowicie:

 • beton półsuchy możemy stosować bezpośrednio na gruncie
 • beton półsuchy nie wymaga stosowania szalunków – układa się go bezpośrednio na gruncie i zagęszcza mechanicznie

Warianty betonu półsuchego

Istnieje kilka specyficznych wariantów tego rodzaju betonu, charakteryzującego się wysoką wytrzymałością oraz nieco odmiennym obszarem zastosowań, są to betony półsuche stosowane do produkcji wibroprasowanych elementów prefabrykowanych oraz nawierzchni drogowy układanych w technologii RCC. Cechą charakterystyczną tych betonów jest to, że wymagają przeprowadzenia mechanicznego zagęszczania, z użyciem dużej energii, dzięki czemu stopień zagęszczenia takiego betonu jest bardzo wysoki, co z kolei pozwala na uzyskanie wysokich parametrów wytrzymałościowych i trwałościowych. Ciekawostką może być również to, że stosując beton półsuchy w zakładach prefabrykacji (kostka brukowa, bloczki fundamentowe), rozformowanie takiego elementu następuje bezpośrednio po jego ułożeniu w formie i mechanicznym zagęszczeniu – półsucha konsystencja mieszanki gwarantuje utrzymanie kształtu takiego elementu do rozpoczęcia procesu twardnienia matrycy cementowej.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.