Beton samozagęszczalny – jakie są jego właściwości oraz przeznaczenie?

Beton samozagęszczalny – jakie są jego właściwości oraz przeznaczenie?

Jeden z najnowocześniejszych produktów, coraz częściej stosowanych w branży budowlanej to beton samozagęszczalny. Na czym polega jego fenomen? Jakie są jego najważniejsze zalety? I w końcu… czy jego wykorzystanie może przyczynić się do obniżenia kosztów, związanych z pracami budowlanymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w niniejszym artykule.

Czym jest beton samozagęszczalny?

Beton samozagęszczalny to beton konstrukcyjny, zapewniający odpowiednią nośność i trwałość konstrukcji.W odróżnieniu od tych standardowych, charakteryzuje się dużo większą płynnością. Co ciekawe, jego konsystencja nie jest regulowana ilością wody zarobowej, lecz jest uzyskiwana przez odpowiedni skład mieszanki betonowej oraz zastosowanie specjalistycznych domieszek. Betony samozagęszczalne w znakomity sposób ułatwiają i przyspieszają prace betonowe, dając lepszy efekt końcowy niż przy zastosowaniu betonów standardowych.

Jakie są zalety betonu samozagęszczalnego?

Najważniejszą zaletą stosowania tego rozwiązania jest brak konieczności wibrowania mechanicznego mieszanki betonowej po wylaniu. Co ważne, powietrze jest w niej odprowadzane podczas rozpływu – wpływa na to siła wyporu.

Ekipa budowlana nie musi posiadać lub wynajmować specjalistycznych wibratorów, co zdecydowanie obniża koszty przeprowadzanych prac. Dodatkowo mamy pewność, że tego rodzaju beton ma jednorodne parametry wytrzymałościowe w każdym miejscu, ponieważ nie są one w tym przypadku zależne od obróbki mechanicznej. Betony samozagęszczalne (np. EVOLUTION) doskonale sprawdzają się również podczas betonowania elementów o skomplikowanych kształtach lub elementów bardzo mocno zbrojonych, gdzie stosowanie wibratorów jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Ograniczenie kosztów wykonania oraz przyspieszenie prac sprawiają, że zastosowanie betonów o właściwościach samozagęszczających jest rozwiązaniem ekonomicznym, zastępującym betony standardowe.

Jak układać beton samozageszczalny?

Należy pamiętać, że układanie betonów samozageszczalnych odbywa się nieco inaczej niż betonów standardowych. Najważniejszym czynnikiem są tutaj szczelne oraz pokryte środkiem antyadhezyjnym deskowania. Kolejnym, ważnym czynnikiem są warunki betonowania tj. warunki pogodowe, pora dnia, miejsce wbudowania. Doświadczony specjalista lub technolog betonu może pomóc w podjęciu właściwych działań, ale warto również pamiętać o tym, że każdy klient ma prawo do zadawania pytań, by rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z układaniem betonu samozagęszczalnego.

Zastosowanie betonu samozageszczalnego

Beton samozagęszczalny może być z powodzeniem wykorzystywany przede wszystkim przy konstrukcjach gęstozbrojonych, gdzie samorozlewność oraz samoodpowietrzanie są cechami szczególnie pożądanymi z racji utrudnionego dostępu sprzętu wibracyjnego.

W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i za granicą beton samozagęszczalny jest również coraz częściej stosowany m.in. w prefabrykacji. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów, związanych z koniecznością dozowania domieszek, koszty produkcji prefabrykatów z betonu samozagęszczalniego nie różnią się od kosztów, które pojawiają się przy stosowaniu tradycyjnej technologii. Dzięki wyeliminowaniu etapu wibrowania, technologia staje się także dużo bardziej produktywna. I w końcu, zwiększa się bezpieczeństwo oraz stopnień przyjazności środowiska pracy dla robotników, którzy nie są już narażani na hałas, związany z wibracją (co jest szczególnie istotne w ośrodkach miejskich, gdzie zanieczyszczenie hałasem jest zwykle bardzo wysokie).

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.