Jaki beton na schody zewnętrzne zastosować?

Jaki beton na schody zewnętrzne zastosować?

Warunki eksploatacji betonu na schody zewnętrzne

W praktyce budowlanej na schody zewnętrzne wykorzystuje się często tą samą mieszankę betonową, która służy do betonowania stropów. Rzadko myśli się o schodach jako o oddzielnym elemencie konstrukcyjnym. Tymczasem warto pamiętać, że w polskich warunkach klimatycznych zewnętrzne elementy betonowe podlegają niszczącemu działaniu wody i mrozu. Doświadczenia użytkowe są niejednokrotnie takie, że po kilku latach płytki ceramiczne lub kamienne odspajają się od konstrukcji schodów, mimo zastosowania wysokiej jakości klejów czy materiałów do fugowania. Dzieje się tak dlatego, że do wykonania schodów, zamiast betonu mrozoodpornego C30/37 XF3 lub XF4, użyto zwykłego betonu konstrukcyjnego klasy C16/20 XC1. W takim układzie prędzej czy później woda zamarzająca na granicy beton-klej doprowadzi do odspojenia płytek z powodu mikropęknięć i złuszczeń w strukturze betonu. Zastosowanie mieszanki w klasie C30/37 XF3 lub XF4 gwarantuje, że beton będzie miał strukturę odporną na niszczące działanie wody zamarzającej w mikroporach.

Walory estetyczne betonu na schody zewnętrzne

Betonowe schody zewnętrzne można wykończyć różnego typu okładzinami, ale jest również kilka sposobów na wykonanie ich z surowego betonu. Warto zastanowić się nad użyciem betonu architektonicznego DECO ARCH, który charakteryzuje się surową, jednolitą kolorystyką oraz pozwala uzyskać wyjątkowo gładkie powierzchnie pozbawione porów i nierówności. Kolejną opcją jest zastosowanie betonu barwionego DECO COLLORE – paleta dostępnych odcieni jest bardzo szeroka i z łatwością można dostosować kolor do elewacji oraz otoczenia budynku. Szczególnym rodzajem betonu architektonicznego na schody jest beton z eksponowanym kruszywem DECO STONE, zwany również betonem płukanym. To rozwiązanie jest niezwykle korzystne z uwagi na antypoślizgowość – poprzez wypłukanie wierzchniej warstewki zaczynu odsłonięte zostają ziarna kruszywa, czyniąc powierzchnię stopni szorstką a jednocześnie atrakcyjną estetycznie. Wszystkie trzy rozwiązania materiałowe to betony mrozoodporne, również w warunkach stosowania soli odladzających w okresie zimowym, a jednocześnie stanowią ciekawe i estetyczne uzupełnienie walorów estetycznych obiektu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.