Beton towarowy z wytwórni betonu – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Beton towarowy z wytwórni betonu – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Beton towarowy

Beton towarowy to beton produkowany na węzłach betoniarskich i dostarczany na budowę w betonowozach lub też w przypadku betonów „półsuchych” samochodami samowyładowczymi. Nazwa „beton towarowy” ma odróżnić ten rodzaj betonu od betonu wyrabianego bezpośrednio na placu budowy w betoniarkach. Samodzielne wykonanie betonu w betoniarce niesie za sobą spore ryzyko związane z nieuzyskaniem odpowiednich parametrów betonu, w tym przede wszystkim wytrzymałości. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze do betonu przygotowywanego na budowie z reguły wykorzystuje się piaski lub pospółki o niskiej jakości, które nie pozwalają uzyskać odpowiednio wysokiej wytrzymałości. Po drugie dozowanie składników do mieszania w betoniarce jest niezbyt dokładne i często zmienne, to znaczy każde mieszanie w betoniarce może mieć inny skład. Po trzecie ilość wody, którą dodać trzeba do mieszania w betoniarce, jest znacznie większa niż w betonie towarowym, a każdy nadmiar wody w mieszance pogarsza parametry wytrzymałościowe. Warto pamiętać, że w większości budowanych domów beton pełni bardzo istotną rolę, gdyż wykonywane są z niego elementy nośne konstrukcji takie jak fundamenty, ściany, słupy, stropy czy wieńce. Każdy niedobór wytrzymałości może wywołać niekorzystne zjawiska zarysowania czy pękania. Beton towarowy jest produkowany na zautomatyzowanych węzłach betoniarskich. Dozowanie składników jest wagowe, a dokładność naważania jest bardzo wysoka i zapewnia powtarzalność każdego metra sześciennego wyprodukowanej mieszanki. Zdecydowanie warto więc rozważyć zamówienie betonu towarowego w wytwórni betonu niż wytwarzanie go samemu na budowie.

Na co zwrócić uwagę zamawiając beton towarowy?

Rozwój budownictwa indywidualnego, wzrost zapotrzebowania na materiały budowlane oraz duże oczekiwania co do szybkości wykonania spowodowały w ostatnich latach powstawanie znacznej ilości wytwórni betonu. Niestety nie wszystkie wytwórnie betonu gwarantują odpowiednią jakość betonu. Na co więc zwrócić uwagę zamawiając beton towarowy?

Beton towarowy najlepiej zamówić u renomowanego producenta, który może potwierdzić swoje kompetencje np. poprzez odpowiednie certyfikaty. Warto więc sprawdzić, czy wytwórnia betonu jest certyfikowana przez niezależny instytut – czy posiada System Zakładowej Kontroli Produkcji. Obecnie (2018) certyfikacja ta jest dobrowolna, ale już w najbliższych latach każda wytwórnia betonu będzie musiała wprowadzić wymagane normą procedury produkcji i kontroli jakości oraz przejść proces certyfikacji. Można również zapytać o to czy jest laureatem znaku „Dobry Beton” – jest to oznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego, świadczące o tym, że producent przestrzega procedur i dobrych praktyk związanych z produkcją wysokiej jakości betonów towarowych. Warto wiedzieć o tym, że producent betonu do każdej dostawy powinien dostarczyć dowód dostawy czyli tak zwany dokument WZ, na którym muszą się znaleźć wszelkie informacje wymagane przez obowiązującą normę PN-EN 206+A1:2016-12, opisujące parametry dostarczonej mieszanki betonowej oraz rodzaj użytych surowców (cementu, kruszyw, wody i domieszek chemicznych).

Beton towarowy tylko z fakturą VAT?

Istnieją betoniarnie, które nie wystawiają faktury VAT przy zakupie betonu towarowego. Pozornie beton jest „tańszy” o wartość podatku. Warto jednak pamiętać, że uczestnicząc w takim procederze popełnia się przestępstwo i można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Przede wszystkim jednak, kupując beton bez faktury wystawiamy się na ryzyko w przypadku wystąpienia wad lub niezgodności z zamówieniem. W takim przypadku nie mamy żadnego dokumentu pozwalającego na roszczenia z tytułu gwarancji czy też reklamacji ilościowej.

Sprawdź również, dlaczego warto kupić beton na fakturę VAT z CEMEX Polska.

 

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.