Beton towarowy z wytwórni betonu – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zanim kupisz beton

Beton towarowy

Beton towarowy to beton produkowany na węzłach betoniarskich i dostarczany na budowę w betonowozach lub też w przypadku betonów „półsuchych” samochodami samowyładowczymi. Nazwa „beton towarowy” ma odróżnić ten rodzaj betonu od betonu wyrabianego bezpośrednio na placu budowy w betoniarkach. Samodzielne wykonanie betonu w betoniarce niesie za sobą spore ryzyko związane z nieuzyskaniem odpowiednich parametrów betonu, w tym przede wszystkim wytrzymałości. Wynika to z kilku czynników. 

Trzy główne punkty.

Po pierwsze do betonu przygotowywanego na budowie z reguły wykorzystuje się piaski lub pospółki o niskiej jakości, które nie pozwalają uzyskać odpowiednio wysokiej wytrzymałości. Po drugie dozowanie składników do mieszania w betoniarce jest niezbyt dokładne i często zmienne, to znaczy każde mieszanie w betoniarce może mieć inny skład. Po trzecie ilość wody, którą dodać trzeba do mieszania w betoniarce, jest znacznie większa niż w betonie towarowym, a każdy nadmiar wody w mieszance pogarsza parametry wytrzymałościowe.

Warto pamiętać, że w większości budowanych domów beton pełni bardzo istotną rolę, gdyż wykonywane są z niego elementy nośne konstrukcji takie jak fundamenty, ściany, słupy, stropy czy wieńce. Każdy niedobór wytrzymałości może wywołać niekorzystne zjawiska zarysowania czy pękania. Beton towarowy jest produkowany na zautomatyzowanych węzłach betoniarskich. Dozowanie składników jest wagowe, a dokładność naważania jest bardzo wysoka i zapewnia powtarzalność każdego metra sześciennego wyprodukowanej mieszanki. Zdecydowanie warto więc rozważyć zamówienie betonu towarowego w wytwórni betonu niż wytwarzanie go samemu na budowie.

Na co zwrócić uwagę zamawiając beton towarowy?

Rozwój budownictwa indywidualnego, wzrost zapotrzebowania na materiały budowlane oraz duże oczekiwania co do szybkości wykonania spowodowały w ostatnich latach powstawanie znacznej ilości wytwórni betonu. Niestety nie wszystkie wytwórnie betonu gwarantują odpowiednią jakość betonu. Na co więc zwrócić uwagę zamawiając beton towarowy?

Beton towarowy najlepiej zamówić u renomowanego producenta, który może potwierdzić swoje kompetencje np. poprzez odpowiednie certyfikaty. Warto więc sprawdzić, czy wytwórnia betonu jest certyfikowana przez niezależny instytut – czy posiada System Zakładowej Kontroli Produkcji. Obecnie (2018) certyfikacja ta jest dobrowolna, ale już w najbliższych latach każda wytwórnia betonu będzie musiała wprowadzić wymagane normą procedury produkcji i kontroli jakości oraz przejść proces certyfikacji. Można również zapytać o to czy jest laureatem znaku „Dobry Beton” – jest to oznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego, świadczące o tym, że producent przestrzega procedur i dobrych praktyk związanych z produkcją wysokiej jakości betonów towarowych. Warto wiedzieć o tym, że producent betonu do każdej dostawy powinien dostarczyć dowód dostawy czyli tak zwany dokument WZ, na którym muszą się znaleźć wszelkie informacje wymagane przez obowiązującą normę PN-EN 206+A1:2016-12, opisujące parametry dostarczonej mieszanki betonowej oraz rodzaj użytych surowców (cementu, kruszyw, wody i domieszek chemicznych).

Beton towarowy tylko z fakturą VAT?

Istnieją betoniarnie, które nie wystawiają faktury VAT przy zakupie betonu towarowego. Pozornie beton jest „tańszy” o wartość podatku. Warto jednak pamiętać, że uczestnicząc w takim procederze popełnia się przestępstwo i można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Przede wszystkim jednak, kupując beton bez faktury wystawiamy się na ryzyko w przypadku wystąpienia wad lub niezgodności z zamówieniem. W takim przypadku nie mamy żadnego dokumentu pozwalającego na roszczenia z tytułu gwarancji czy też reklamacji ilościowej.

Sprawdź również, dlaczego warto kupić beton na fakturę VAT z CEMEX Polska.

*sugerowane rozwiązanie; dla pewności potwierdź to z naszym przedstawicielem handlowym, który po uzyskaniu od Ciebie pełnych informacji o inwestycji, pomoże dobrać najlepszy produkt