Beton wałowany – jaka jest jego idea i zastosowanie?

Beton wałowany – jaka jest jego idea i zastosowanie?

Co to jest beton wałowany?

Beton wałowany to stosunkowo nowy rodzaj nawierzchni betonowej, który od niedawna funkcjonuje na polskim rynku, a który jednocześnie dynamicznie się rozwija. Cechą wyróżniającą ten rodzaj betonu, jest to że jego zagęszczenie następuje przy użyciu walców, takich jak przy wykonywaniu nawierzchni asfaltowych. Są one rozkładane również przy użyciu standardowych rozściełaczy do asfaltu.

Beton wałowany – aspekty technologiczne

Mieszanka betonowa przeznaczona do wykonania nawierzchni z betonu wałowanego ma konsystencję półsuchą, która jest jednocześnie jednym z kluczowych parametrów gwarantujących dobrą jakość samej nawierzchni. Konsystencja zbyt sucha nie pozwoli na pełne zagęszczenie mieszanki, natomiast zbyt wilgotna – spowoduje powstawanie dużych nierówności na nawierzchni i śladów po przejeździe walca. Mieszanka betonowa, po wyprodukowaniu trafia na teren budowy, a do transportu używane są samochody samowyładowcze z naczepami stalowymi (to bardzo ważne – beton nie może być transportowany naczepami aluminiowymi). Następnie jest rozładowywany i rozkładany przy użyciu rozściełacza. Beton wałowany posiada wszystkie zalety tradycyjnych nawierzchni betonowych, z tą różnicą, że do jego zabudowy wystarczy sprzęt wykorzystywany do układania asfaltu, a takiego na rynku nie brakuje.

Korzyści technologii betonu wałowanego

Nawierzchnie z betonu wałowanego są trwałe i odporne na koleinowanie. Ich jasna barwa pozwala odbijać promienie słoneczne w okresie letnim i nie powoduje tak wysokiego nagrzewania się nawierzchni jak ma to miejsce w przypadku nawierzchni asfaltowych – jasna barwa poprawia również widoczność na drodze po zmroku. Dodatkowo, w przeciwieństwie do betonowych nawierzchni wykonywanych w technologii tradycyjnej (przy użyciu wyspecjalizowanych rozściełaczy do betonu), do ułożenia nawierzchni z betonu wałowanego wystarczy sprzęt wykorzystywany również przy układaniu nawierzchni asfaltowych co zdecydowanie poprawia dostępność tej technologii również jako nawierzchni na np. drogach gminnych lub technicznych.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.