Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

W praktyce budowlanej, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym inwestorzy i wykonawcy stosują mieszanki betonowe wykonane na budowie, zamiast mieszanek przygotowanych na profesjonalnych węzłach betoniarskich – tzw. „betonów z gruszki”. Takie rozwiązanie (przygotowanie mieszanki na budowie) ma swoje zalety, jednak w zdecydowanej większości jest rozwiązaniem znacznie gorszym w porównaniu do betonu z gruszki.

Do zalet mieszanek przygotowanych na budowie można zaliczyć elastyczność produkcji, tzn. produkujemy tyle betonu ile jesteśmy w stanie zabudować – ma to szczególne znaczenie w przypadku betonowania małych elementów lub tzw. podlewek, i na tym lista zalet przygotowania mieszanki betonowej na budowie w betoniarkach w porównaniu z betonem z gruszki się kończy.

Dlaczego warto wybrać beton z gruszki zamiast produkować mieszankę betonową samemu?

Produkcja mieszanki betonowej na budowie ma za to wiele wad i są to m.in.:

 • bardzo niedokładne dozowanie składników (objętościowe)
 • stosowane kruszywa zwykle są niewiadomego pochodzenia
 • praktycznie brak możliwości stosowania domieszek poprawiających jakość mieszanki i stwardniałego betonu
 • brak możliwości stosowania dodatków mineralnych poprawiających właściwości betonu
 • brak udokumentowania składu poszczególnych zarobów
 • ogromny wpływ „czynnika ludzkiego” na właściwości końcowego produktu
 • brak możliwości podania mieszanki betonowej pompą
 • wysokie koszty robocizny i konieczność dostępu do energii elektrycznej
 • bałagan na budowie (hałdy piasku, kruszywa oraz papierowe worki po cemencie)
 • warunki BHP – często w praktyce budowlanej dochodzi do porażeń prądem podczas prac z betoniarką wolnospadową

Jakie zalety posiada beton z gruszki?

Beton z gruszki (beton towarowy), nie posiada wyżej wymienionych wad. Jest to produkt stabilny jakościowo. Może być dostarczony na budowę w dużych ilościach i krótkim czasie, przez co koszty robocizny oraz czas realizacji inwestycji spada. I najważniejsza zaleta – jakość produktu jest kontrolowana na bieżąco przez laboratoria wytwórni betonu, dzięki czemu mamy pewność, że w naszym domu został użyty dokładnie taki materiał jaki przewidział konstruktor podczas wykonywania projektu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.