Betony zwykłe B20, B30 i B10 – jakie są ich właściwości i zastosowania?

Betony zwykłe B20, B30 i B10 – jakie są ich właściwości i zastosowania?

Czym jest beton zwykły?

Beton zwykły definiowany jest w normie betonowej jako beton o gęstości w stanie suchym większej niż 2 000 kg/m3, ale nie przekraczającej 2 600 kg/m3. Głównym kryterium w nazewnictwie jest zatem gęstość właściwa materiału. W praktyce, beton zwykły kojarzy się ze standardowym produktem w klasach wytrzymałości na ściskanie B10, B15, B20 B30 (wg normy PN-EN 206.2014 odpowiednio C8/10, C12/15, C16/20 oraz C25/30).

Do czego stosujemy beton zwykły?

Beton zwykły jest obecny na każdej budowie. Stosowany jest do budowy fundamentów w budownictwie jednorodzinnym, wznoszenia ścian piwnicznych czy budowy stropów. Najczęściej stosowana klasa wytrzymałości betonu na ściskanie to B20 (C16/20), ale zastosowanie znajdują również niższe i wyższe klasy. Np. beton w klasie B10 (C8/10) stosowany jest na elementy budynku, gdzie wysokie wytrzymałości nie są konieczne (np. betonowe podkłady pod posadzki na gruncie, warstwa podkładowa pod ławy fundamentowe itp.), co więcej – zastosowanie wyższej klasy niż wymagana, może prowadzić do utrudnień w dalszych etapach budowy (np. podczas montażu instalacji kanalizacyjnej w budynku wysoka klasa betonu zastosowanego na podkład zdecydowanie utrudni wykonanie niezbędnych podkuć).

Biorąc pod uwagę nomenklaturę normową, która definiuje beton zwykły jako materiał o gęstościach 2 000-2 600 kg/m3, terminologią tą są objęte również betony o szczególnych właściwościach – np. betony wodoszczelne, betony mrozoodporne, betony drogowe, betony mostowe czy betony hydrotechniczne.

Należy pamiętać, że rodzaj betonu, który powinien być zastosowany na dany element konstrukcji powinien być określony przez konstruktora, który po dokonaniu obliczeń dobiera odpowiednią klasę wytrzymałości, czy określa dodatkowe wymagania co do właściwości mieszanki (np. konsystencja) oraz stwardniałego betonu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.