Chudy beton – czym jest i gdzie można go stosować?

Chudy beton – czym jest i gdzie można go stosować?

Chudy beton to umowna nazwa betonów o niskiej wytrzymałości na ściskanie.

Czym jest chudy beton?

Wytrzymałość takich betonów nie przekracza 10 MPa. Ze względu na niską wytrzymałość są to betony wyrównawczo-podkładowe, których główną funkcją jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku. W budownictwie jednorodzinnym chudy beton stosowany jest jako warstwa wyrównawczo-podkładowa układana bezpośrednio w wykopie fundamentowym – na nim posadawia się ławy fundamentowe budynku. Tego rodzaju chudy beton stosowany jest również podczas budowy fundamentów schodkowych.

Jakie funkcje spełnia chudy beton?

Chudy beton spełnia kilka ważnych funkcji podczas wznoszenia fundamentów konstrukcji. Jak wspomniano wyżej, stanowi warstwę wyrównawczo-podkładową fundamentu. Tzw. „chudziak” pomaga również układać ławę z betonu konstrukcyjnego – stanowi ochronę przed mieszaniem się betonu konstrukcyjnego z gruntem podczas jego układania, co może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości betonu i trwałości zbrojenia oraz, co szczególnie istotne, zapobiega odsączaniu wody z mieszanki betonowej, co może prowadzić do obniżenia końcowej wytrzymałości stwardniałego betonu, czy pęknięć w wyniku skurczu plastycznego w początkowej fazie wiązania mieszanki.

Chude betony są stosowane powszechnie również w budownictwie przemysłowym jako podkład pod posadzki przemysłowe w halach magazynowych, a także w budownictwie drogowym – jako materiał na podbudowę podczas budowy nawierzchni asfaltowych oraz sztywnych nawierzchni betonowych na wszystkich kategoriach ruchu od KR1 do KR6.

Dlaczego warto korzystać z chudego betonu?

Chudy beton jak napisano powyżej spełnia szereg ważnych funkcji w konstrukcji. Jego zastosowania pomaga w ekonomicznie uzasadniony sposób ustabilizować podłoże. Ze względu na stosunkowo niską klasę wytrzymałości, materiał ten jest relatywnie tani, co przekłada się na niższe koszty inwestycji. Chudy beton może mieć również różne konsystencje, od wilgotnej po plastyczną, dzięki czemu możemy układać podbudowę w niemal każdym kształcie i nachyleniu.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.