Dodatki do betonu – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Dodatki do betonu – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Dodatki do betonu to materiały, których celem jest modyfikacja mieszanki betonowej i/lub stwardniałego betonu. Dodaje się je po to, aby pozytywnie wpłynąć na właściwości betonu i wpływ ten może mieć wiele kierunków. Poniżej przedstawiono najbardziej powszechne dodatki do betonu oraz ich podstawowy wpływ na mieszankę oraz stwardniały beton.

Popiół lotny

Popiół lotny jest najszerzej stosowanym dodatkiem do betonu – powstaje wskutek spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach. Jest on wychwytywany przez elektrofiltry. Ma postać drobnego pyłu, a pojedyncze ziarna mają kształt kulisty. Dodatek popiołu lotnego pozytywnie wpływa na urabialność i pompowalność mieszanki betonowej a także pozytywnie wpływa na trwałość betonu uszczelniając jego mikrostrukturę.

Włókna stalowe i polimerowe

Włókna stalowe i polimerowe to grupa dodatków do betonu, których celem jest modyfikacja właściwości stwardniałego betonu. Dodatek włókien zmniejsza skurcz a także poprawia wytrzymałość na zginanie. Włókna są szeroko stosowane przede wszystkim w betonach posadzkowych. Posadzki wykonane z betonu z dodatkiem włókien mają wyższą nośność oraz mniejszą tendencję do spękań skurczowych. Dzięki temu możemy zwiększyć odległość między dylatacjami (w porównaniu z betonem bez dodatku włókien).

Pigmenty

Pigmenty to grupa dodatków do betonu, których celem jest zmiana naturalnego zabarwienia betonu. Mają one niewielki wpływ na parametry betonu i traktowane są jako dodatki neutralne – ich podstawowym celem jest uzyskanie oczekiwanej barwy finalnego produktu.

Mączka wapienna

Mączka wapienna (podobnie jak pigmenty) stanowi neutralny dodatek do betonu – jest stosowana stosunkowo rzadko. Ma pozytywny wpływ na łatwość układania i zagęszczania mieszanki betonowej – jej duże rozdrobnienie pozytywnie wpływa na „trzymanie wody” w mieszance betonowej. Mączka wapienna jest stosowana głównie w betonach architektonicznych oraz samozagęszczalnych.

SPRAWDŹ, GDZIE NAJBLIŻEJ TWOJEJ BUDOWY ZAMÓWISZ BETON!

Pokaż wytwórnie betonu

LUB WPISZ KOD POCZTOWY BUDOWY, POKAŻEMY CI NAJBLIŻSZĄ WYTWÓRNIE BETONU

  Masz pytanie? Napisz do nas!

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CEMEX Polska sp. z o.o. w celach marketingowych, w tym przekazywania mi informacji na temat oferty handlowej i działalności CEMEX Polska.

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CEMEX Polska sp. z o.o. informacji handlowych i marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń poprzez wiadomości elektroniczne (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe) lub poprzez połączenia głosowe (jeżeli podaję numer telefonu).

  Uwaga: Abyśmy mogli się z Tobą kontaktować w przyszłości w celach marketingowych, musisz wyrazić obydwie powyższe zgody.

  Informacja o przetwarzaniu danych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest CEMEX Polska sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celach przekazania odpowiedzi na Twoje pytanie, nawiązania relacji biznesowej, prowadzenia marketingu. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo wycofania zgody, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych: Polityka Prywatności.